مقالات

هدفهای رشته برنامه ریزی درسی

هدفهای رشته برنامه ریزی درسی

دکتر میرزابیگی ( رئیس کمیسیون توسعه استانی)از هدفهای اصلی رشته برنامه ریزی (برنامه درسی) تربیت متخصصانی است که به تدوین، اصلاح و بهبود برنامه های درسی و ارتقای کیفیت دوره های آموزشی بپردازند با این وجود در حال حاضر فقدان دروس و پروژهای عملی در رشته برنامه ریزی درسی  کشور ما، مانع از تحقق بخشیدن به این هدف، در حد لازم می گردد.

این نیازی اصلی و فقدانی اساسی است که باید در رفع آن کوشید. حدودی از رفع این نیاز ، به شیوه هایی چون برگزاری دوره‌های عملی و کارگاههای آموزشی برای فارغ التحصیلان این رشته  امکان پذیر خواهد بود. ولی راهکار مبنایی آن است که استفاده ازواحد های درسی و پروژههای عملی در بازنگری دروس این رشته در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری مورد توجه قرار گیرد.

دکتر محمدعلی میرزابیگی- رئیس کمیسیون توسعه واحدهای استانی- اردیبهشت 86

ادامه »

برنامه درسی رشته ذهن، مغز و تدریس، دانشکده علوم تربیتی دانشگاه جانز هاپکپنز

دوره کارشناسی ارشد ذهن، مغز و تدریس برای معلمان، مدیران مدارس و سایر علاقمندانی طراحی شده است که درصدد اکتشاف پیوندهای بالقوه میان علوم اعصاب، علوم شناختی و تربیت هستند. مدیریت این گروه در حال حاضر با دکتر مریل هاردیمان، استاد علوم تربیتی دانشگاه جانز هاپکپنز است که چندین کتاب و مقاله ارزشمند در زمینه مبانی و اصول عصبی یادگیری و تربیت نگاشته است. هدف اساسی این دوره مطالعه ماهیت و چگونگی یادگیری و رشد انسان با عنایت به دانش تلفیقی برخاسته از پزوهش­های بنیادی و کاربردی در دیسیپلین­های علوم اعصاب، روان­شناسی، علوم شناختی و علوم تربیتی است.

ادامه »