سال سوم شماره پانزدهم

تاریخ انتشار: سه شنبه پانزدهم تیر 1389

گروه مطالعاتی برنامه درسی و فاوا

رسالت مهم گروه تخصصی فاوا و برنامه درسی شناسایی ابعاد و نحوه کاربرد فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی در مراحل مختلف طراحی، برنامه ریزی و اجرای برنامه های درسی است. فناوری های ارتباطی قابلیت های گوناگونی برای اثر گذاری بر برنامه های درسی دارند و به شیوه های مختلف می توان آنها را با برنامه درسی تلفیق کرد: تلفیق فناوری اطلاعات در کلاس های حضوری، ترکیب محیط یادگیری الکترونیکی با حضوری(یادگیری تلفیقی) و یادگیری کاملا الکترونیکی.

ادامه »

معرفی وبلاگ ها

وبلاگ یکی از ابزارهای ساده و در حین حال پرکاربرد نسل دوم وب(وب.دو) است که در بین کاربران عمومی، معلمان و دانش آموزان محبوبیت زیادی دارد. از این ابزار می توان به شکل های مختلف در آموزش های کلاسی و الکترونیکی استفاده کرد. همچنین از این ابزار می توان در مراحل مختلف پژوهش استفاده کرد. در ادامه دو نمونه از وبلاگ هایی که زمینه یادگیری الکترونیکی مطالب سودمندی را منتشر می کنند، برای علاقمندان معرفی می شود.

ادامه »

مدارس هوشمند

یکی از جلوه های توسعه کاربرد فناوری اطلاعات در برنامه درسی مدارس متوسطه گرایش به راه اندازی «مدارس هوشمند» است. این مفهوم که از چند سال پیش وارد نظام آموزش و پرورش کشورمان شده است، اشاره به مدرسه ای دارد که با به کارگیری فناوری اطلاعات تلاش می کند برنامه درسی را متناسب با توان، نیاز و استعداد های یاد گیرندگان منعطف سازد.

ادامه »

دانشگاه های الکترونیکی

توسعه دانشگاه ها در محیط الکترونیکی از جهات مختلف قابل تامل است. اولا داوطلبان ورود به دانشگاه غالبا افراد بزرگسالی هستند که با حضور در دانشگاه هزینه های زیادی را به عنوان «هزینه فرصت از دست رفته» می پردازند، ولی نوجوانان و کودکان با چنین شرایطی روبرو نیستند.

ادامه »

همایش های یادگیری الکترونیکی

برگزاری همایش ها و کنفرانس ها مختلف در یک حوزه علمی به توسعه آن می افزاید و موجب افزایش انگیزه پژوهشگران آن حوزه می شود. دو سه سال بعد از توسعه یادگیری الکترونیکی در ایران برگزاری سلسله همایش های سالانه آن راه اندازی شد.

ادامه »

ابزارهای اینترنتی

امروزه ابزارهای فراوانی در اینترنت وجود دارند که کاربران عادی اینترنت، معلمان، دانش آموزان و پژوهشگران می توانند از این ابزارها متناسب با مقاصد خود بهره گیرند. مواردی از این ابزارها عبارتند از:

ادامه »
تعداد کل : 6 صفحه 1 از 1
1