سال سوم شماره بیست و دوم

تاریخ انتشار: شنبه بیست و دوم آبان 1389

گزارش همایش: برنامه درسی ملی: نقد و نظر

لیلا خسروشاهی و نرگس مرتاضی مهربانی دانشگاه شهید بهشتی انجمن مطالعات برنامه درسی ایران همایش برنامه درسی ملی: نقد و نظر را در روز چهارشنبه 14 مهر 1389 با همکاری دانشگاه تربیت معلم و سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برگزار کرد. در این برنامه که با تلاوت آیاتی از قرآن و خوش‌آمدگویی ریاست دانشگاه تربیت معلم آغاز شد، ابتدا دبیر همایش، دکتر حسن ملکی به اهداف همایش اشاره نمودند. ایشان از برنامه‌ی درسی ملی، با وجود این‌که دارای مبانی ارزشی و اعتقادی است، به‌عنوان یک کار انسانی یاد کرده و به همین دلیل آن را قابل نقد دانستند.

ادامه »

یازدهمین کنفرانس در پانزدهمین سال

گزارش: مانی رضائی دانشگاه شهید بهشتی در روزهای27 تا 30 تیر 1389، محمودآباد شاهد برگزاری یازدهمین کنفرانس آموزش ریاضی ایران بود. این کنفرانس با حمایت وزارت آموزش و پرورش ایران، اتحادیه‌ی انجمن‌های معلمان ریاضی کشور، انجمن ریاضی ایران، انجمن آمار ایران با حضور بیش از 1200 نفر از شرکت‌کنندگان از سراسر کشور برگزار شد. توجه ریاضی‌دانان به این کنفرانس (نسبت به کنفرانس‌های پیشین) کم‌سابقه بود تا جایی که حضور سخنرانان مدعو از میان ریاضی‌دانان چشمگیر بود. در مجموع، علاوه بر چهار سخنرانی عمومی یک ساعته، 12سخنرانی 45دقیقه‌ای برگزار شد. به‌علاوه، 134 مقاله در چند بخش (به‌صورت 12 سخنرانی موازی) 20 دقیقه‌ای؛ و 188 مقاله به‌صورت پوستر ارایه شد. از سوی دیگر، 26 کارگاه آموزشی، 24 نمایشگاه ریاضی و 8 میزگرد آموزشی، نشان از برنامه‌ای فشرده در یازدهمین کنفرانس آموزش ریاضی ایران داشت. محورهای کنفرانس به‌شرح زیر اعلام شد:

ادامه »

معرفی کتاب

سهیلا غلام­آزاد موسسه برنامه ریزی درسی و نوآوری­های آموزشی نام کتاب: The Death and Life of the Great American School System نویسنده: Diane Ravitch ناشر: Basic Books سال انتشار: 2010 کتاب مرگ و زندگی نظام مدرسه­ای بی­نظیر امریکایی، استدعای صادقانه­ی یکی از معروف­ترین کارشناسان آموزش و پرورش امریکا جهت حفظ و نوسازی آموزش عمومی در این کشور است.

ادامه »

هفته ملی آمار در ایران

علی رجالی خانه ریاضیات اصفهان و دانشگاه صنعتی اصفهان "سال‌هاست انجمن آمار ایران و خانه ریاضیات اصفهان با مشارکت انجمن‌های علمی آموزشی معلمان ریاضی تلاش می‌کند جایگاه آموزش آمار در مدارس را تقویت و با برگزاری مسابقات آمار دانشآموزی، دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان را به این رشته مفید از دانش بشری علاقه‌مند سازند و معلمان را با روش‌های تدریس آمار آشنا نمایند. خوشبختانه در سال جاری کمیسیون آمار سازمان ملل روز 28/7/89 (20 اکتبر) را روز جهانی آمار اعلام نموده است، انجمن آمار ایران با استفاده از این اعلام جهانی، هفته 28/7/89 لغایت 4/8/89 را هفته آمار نامیده است و تلاش می‌کند در این هفته برنامه‌هایی را برای شناسایی اهمیت علم آمار در میان شهروندان، دانش‌آموزان، مسئولین و برنامه‌ریزان ارائه دهد. در این خلاصه تلاش می‌شود برخی از برنامه‌ها و اصطلاحات مورد نیاز در رابطه با آموزش آمار در مدارس و آگاه‌سازی معلمان به اهمیت آموزش صحیح علم آمار مطرح شوند"

ادامه »
تعداد کل : 4 صفحه 1 از 1
1