سال چهارم شماره بیست و ششم

تاریخ انتشار : سه شنبه 5 مهر 1390

راه اندازی بنیاد پژوهشی شهریار

نخستیسن جلسه بنیاد پژوهشی شهریار باحضور رییس و اعضاء پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی و اعضای شورای علمی آن بنیاد در روز یکشنبه 11 / 4/90 برگزار گردید. در مراسم افتتاح بنیاد پژوهشی شهریار، برنامه های پیشنهادی ینیاد شامل طرح های پژوهشی، انتخاب آثاری برای چاپ و برنامه هایی برای ارتباط با دیگر مراکز فرهنگی و علمی و انجمن های ادبی مورد بررسی قرار گرفت.

ادامه »

استفاذه از فناوری اطلاعات در خط و زبان فارسی کاربردی و نهادینه می شود

درجلسه ای که در تاریخ 15/4/90 با حضور نمایندگانی از فر هنگستان زبان و ادب فارسی به منظور بررسی کاربرد فناوری اطلاعات در خط و زبان فارسی مطابق تکلیف برنامه پنجم، در محل ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات ریاست جمهوری برگزار شد، موضوع تعامل خط و زبان فارسی در محیط و شبکه مجازی مورد بحث وگفتگو قرار گرفته و مسائل و مشکلات پیش رو و راه های رفع آنها بررسی شد. در این جلسه از جمله مشکلاتی که مورد تاکید قرار گرفت، معلوم نبودن متولی خط وزبان فارسی در محیط رایانه بود نظرات (0) »

ادامه »

دفتر هشتم فرهنگ واژه های مصوب فرهنگستان از طرق پایگاه اینترنتی مربوط انتشار یافت

این مجموعه که 3900 واژه مصوب و معادل را در بر می گیرد با تلاش بیش از چهار صد استاد و صاحب نظر در حوزه های گو ناگون زبانی و علمی تهیه و تدوین گشته است. علاقه مندان می توانند تمامی دفترهای واژه های مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی را از نشانی زیر بارگیری کنند:

ادامه »

رسم الخط کتاب های درسی دوره های تحصیلی بازنگری و اصلاح می شود

با توجه به نقش کلیدی و بسیار موثروزارت آموزش و پرورش در حفظ و اشاعه زبان و ادب فارسی، انتظار می رود بشترین مصوبات مربوط به رسم الخط فرهنگستان در کتاب های درسی تجلی و نمود پیدا کند. بنابراین بر اساس تصمیمات جلسه مورخ 24 / 12 /88 فرهنگستان زبان و ادب فارسی مقرر شده است مواردی چون نگارش « یای کو تاه شده »، نوشتن « های» جمع و ... در کتب درسی حسب دوره های تحصیلی مر بوط بازنگری شوند

ادامه »

روشن گویی و روشن نویسی جزو وظایف گفتاری و نوشتاری است

استاد بهاء الدین خرمشاهی در نشستی که به مناسبت تجلیل از وی در روز پنجشنبه پنجم خرداد ماه سال جاری در محل فرهنگ سرای ابن سینا برگزار شده بود، ضرورت روشن گویی و روشن نویسی را مورد تاکید قرار داد. به اعتقاد وی روشن گویی و روشن نویسی وظیفه ماست و بهتر است همه ما روشن بگوییم. بعضی ها می گویند نوشتن سخت است اما من می گویم سخن گفتن است

ادامه »

همکاری سازمان پژوهش درتالیف و چاپ چهارکتاب برای آموزش و پرورش تاجیکستان

براساس تفاهم نامه ای که بین وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران با وزارت معارف تاجیکستان منعقد شده است، سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برای دانش آموزان تاجیک کتاب درسی ادبیات تالیف و چاپ کند. در مرحله اول این کتاب ها برای صنف های چهارم تا هفتم در تاجیکستان تالیف و در سازمان پژوهش چاپ شد.

ادامه »

کتاب سهراب سپهری

کتاب سهراب سپهری اثر آقای منو چهر علی پور است که توسط انتشارات تیرگان منتشر شده است. در این کتاب تولد و دوران کودکی، آغاز مدرسه، بازی های کودکانه آن شاعر و نقاش زبر دست مورد بررسی قرار گرفته و به مباحثی چون تجلی عرفان در شعر سهراب، بررسی همه سویه پدیده کتاب رنگ و نگاه سهراب به اطرافیانش اشارت رفته است

ادامه »

همایش کشوری قلم

همایش کشوری قلم ،در تابستان 1390 در استان آذربایجان شرقی در شهر تبریز برگزار شد.این همایش توسط انجمن علمی آموزشی معلمان زبان و ادبیات فارسی این استان هماهنگ شده بود.

ادامه »
تعداد کل : 8 صفحه 1 از 1
1