سال چهارم شماره سی و یکم

تاریخ انتشار: سه شنبه 11بهمن 1390

آغاز آموزش زبان فارسی در کالج بین المللی المصطفی (ص) در فیلیپین

با همکاری رایزنی فرهنگی ایران و کالج بین المللی المصطفی (ص) آموزش زبان و ادبیات فارسی در این کالج درفیلیپین آغاز شد.

ادامه »

هم‌اندیشی انجمن‌های علمی و برون‌سپاری واژه‌گزینی

هم‌اندیشی انجمن‌های علمی و برون‌سپاری واژه‌گزینی از سوی گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و فرهنگستان علوم پزشکی، صبح روز چهارشنبه، نهم آذرماه، برگزار شد.

ادامه »

افتتاح پایگاه زبان و ادب فارسی همزبانی

ایگاه خبری - تحلیلی زبان و ادب فارسی «همزبانی» آغاز به کار کرد. پایگاه اینترنتی «همزبانی» با تمرکز بر تولیدات زبان فارسی، در سه کشور ایران، افغانستان و تاجیکستان و نگاهی بر فعالیت‌های زبان فارسی در دیگر کشورهای جهان فعالیت خود را آغاز کرده است.

ادامه »

تقدیر از مجلهٔ دستور در جشنوارهٔ نقد کتاب

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دبیرخانه هشتمین دوره جشنواره نقد کتاب اعلام کرد مجله وزین و گران‌سنگ دستور که در حوزه نقد فعالیت جدّی دارد، از سوی دبیرخانه این دوره، شایسته تقدیر شناخته شده‌است.

ادامه »

تلاش ایران برای ثبت زبان فارسی به عنوان هفتمین زبان رایج جهان

تلاش‌های ایران برای ثبت فارسی به عنوان هفتمین زبان رایج بین‌المللی با همکاری رایزنان فرهنگی ایران در افغانستان و تاجیکستان آغاز شد. چندی پیش محمدباقر خرمشاد رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از تصمیم این سازمان برای همکاری با نهادهای سیاست گذار در دو کشور دیگر فارسی‌زبان (تاجیکستان و افغانستان) برای ثبت فارسی در یونسکو به عنوان هفتمین زبان رایج دنیا خبر داده بود.

ادامه »

دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه خارطوم سودان آغاز شد

دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه خارطوم سودان آغاز شد. کلاس‌های آموزش زبان فارسی با حضور 18 نفر از دانشجویان علاقه‌مند به زبان فارسی در دانشگاه خارطوم سودان آغاز شد.

ادامه »

گوگل، جی‌میل فارسی را رونمایی کرد

به نظر می‌رسد با راه‌اندازی وبلاگ فارسی گوگل این شرکت بزرگ اینترنتی با زبان فارسی آشتی کرده است. تنها به فاصله دو هفته از راه‌اندازی این وبلاگ، گوگل اعلام کرد که پشتیبانی از زبان فارسی را به سرویس معروف ایمیل خود Gmail افزوده است. در بخشی از نوشته‌ای که به همین مناسبت در وبلاگ فارسی گوگل منتشر شده‌است می‌خوانیم:

ادامه »

مباحث مربوط به رسم‌الخط زبان فارسی تاجیکی در تاجیکستان از سر گرفته شد

همزمان با سالروز تصویب قانون زبان فارسی مباحث مربوط به رسم‌الخط زبان فارسی تاجیکی در تاجیکستان از سر گرفته شد دولت، مردم و اندیشمندان تاجیکستان از بیستمین سال روز رسمی شدن "زبان فارسی تاجیکی" در این کشور در حالی تجلیل کردند که نظرات متفاوتی درباره نوع رسم‌الخط زبان فارسی در بین کارشناسان این کشور وجود دارد.

ادامه »

همایش جهانی هزارمین سال سرایش شاهنامه

همایش جهانی هزارمین سال سرایش شاهنامه فردوسی بزرگ دوم تا چهارم آذرماه با حضور شاهنامه پژوهان برجسته از ایران و دیگر کشورهای جهان در سالن دایره المعارف بزرگ اسلامی برگزار شد. این همایش که از نظر پژوهشی و حضور شاهنامه پژوهان برجسته یکی از مهمترین و بزرگترین همایشهای مربوط به شاهنامه بود به کوشش معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی (واحد مجری: دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی) و با مشارکت: شورای عالی انقلاب فرهنگی (کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران) و با پشتیبانی یونسکو و مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی برگزار شد. در تارنمای رسمی این همایش آمده است: نظر به اهمیت نام‌گذاری سال ۲۰۱۰ میلادی به شکرانه فرارسیدن هزارمین سال سرایش شاهنامه فردوسی از سوی سازمان علمی– فرهنگی ملل متحد (یونسکو) و اعلام آن به سراسر گیتی و نظر به اعتبار جهانی این اثر ارجمند و فاخر به عنوان یک حماسه بزرگ ملی و یکی از ارکان هویت و ملیت ایرانی و سندی خدشه‌ناپذیر بر اصالت زبان فارسی و فرهنگ ایرانی به پیشنهاد دوره دکتری زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی – واحد رودهن موضوع برگزاری «همایش بین‌المللی هزارمین سال سرایش شاهنامه فردوسی» مورد تصویب معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفت و مقرر گردید مقدمات این همایش در دو شورای سیاست‌گذاری و علمی تمهید شود. در این همایش بزرگ شاهنامه پژوهان و ایرانشناسانی از کشورهایی چون هندوستان. تاجیکستان. هلند. آلمان. سوئد و دیگر کشورها حضور داشتند. از محورهای فکری این همایش می توان به موارد زیر اشاره داشت :

ادامه »