جُنگ شواب

حکایت پرکتیکال 2 برای گروپ برنامه درسی، شواب و عمل فکورانه، حکایت چند واحد درس برنامه درسی است که ماه‌هاست آن‌ها را درگیر خود ساخته است. وعده آن بود که در خبرنامة شمارة 5 به بازگویی بحث‌ها پیرامون پرکتیکال 2 بپردازیم، اما درک این مقاله آن قدر ما را به خود مشغول کرد که هنوز مجالی برای نوشتن آن نیافته‌ایم. لذا، این شماره به خود فرصت دادیم تا تأملات شخصی خود در باب شواب را به رشتة تحریر درآوریم.

ادامه »

ویراست دوم پرکتیکال یک!!

دکتر محمود مهرمحمدی به شهادت تاریخ و با تکیه به شواهد تاریخی که همان سریال! مقالات پرکتیکال است، شواب تبیین و تشریح دیدگاه یا گفتمان بدیل خود را به دست نگارش‌های متعدد سپرده است، و در هر یک از آن‌ها بعدی از ابعاد اندیشه ناشناخته و انصافاً پیچیدة پرکتیکال را باز می‌کند. تا این جای کار مطلب تازه‌ای نیست و همگان می‌دانند. آنچه شاید برخی نمی‌دانند و باید دانسته شود، و البته بر نگارنده نیز اخیراً مکشوف شده است،

ادامه »

مخمصه تشخیص

شواب در جستار اول "عملی" ضمن تشخیص و برشمردن نشانه‌های بحران در تمام رشته‌های علوم، بی‌آن که بخواهد به تفصیل از محاسن و معایب این نشانه‌ها سخن بگوید، برای بروز سه نشانة بحران ارزش نسبی قائل شده است، و تحت شرایطی آن‌ها را برای حل بحران مؤثر تشخیص داده است. اما، سه نشانة دیگر را بی‌ارزش، و چه بسا مهلک ارزیابی کرده است. نباید فراموش کنیم، این‌ها نشانه‌های بحران رشته‌های علمی، از جمله مطالعات برنامة درسی، در آمریکای شمالی در چهل سال پیش است. در حال حاضر، به ادعای برخی، از جمله کانلی، کریگ، رید، نال و دیگران، در حوزة تربیت کشورهای غربی، گویا اوضاع وخیم‌تر شده است. نخست یادآوری اشارات و اهم مطالب شواب در جستار اول:

ادامه »

برنامه درسی برنامه درسی

نوشته ویلیام شوبرت
ترجمه و تلخیص: عظیمه سادات خاکباز

به عنوان یک استاد برنامۀ درسی، اغلب از معلمان خواسته‌ایم در تجارب یکدیگر شریک شوند و بیاموزند اما خودمان چقدر این کار را انجام داده‌ایم؟
در اینجا من می‌خواهم تجربه سفر خودم از برنامۀ درسی را توصیف کنم تا چگونگی توسعۀ چشم‌اندازم نسبت به تدریس برنامۀ درسی را به اشتراک بگذارم تا شاید به دانشجویان دکتری و کسانی که می‌خواهند برنامۀ درسی تدریس کنند، کمکی کند.

ادامه »

خودمردم‌نگاری و آموزش:

شکل‌گیری مسئلة پژوهش یک دانشجوی دکتری دکتر زهرا نیک نام بخش اول: این نوشتار به شیوة «خودمردم‌نگاری»، به عنوان گونه‌ای از پژوهش کیفی مورد توجه در مطالعات برنامة درسی، نگاشته شده است. محرک و مشوق اصلی نویسنده برای نوشتن، سرکار خانم خاکباز، مدیر گروپ شواب، با طرح این موضوع بودند که چگونه به مسئلة رساله‌ات رسیدی؟ به علاوه محرک دیگرم احساس تعلقی است که نگارنده به این گروپ فعال، با اعضای صمیمی و البته نقاد و جدی آن دارد، اگر چه خود اذعان دارد به دلایل مختلف، متناسب با اقتضاء عضویت فعال نبوده است.

ادامه »

ماهیت یادگیری مشارکتی حرفه‌ای در فضای مجازی:

طالعه موردی ایمیل گروهی گروه پرکتیکال مطالعات برنامة درسی ایران دکتر خلیل غلامی گاه‌شناسی ایدة پژوهش ایدة ابتدایی این پژوهش بر اساس علاقة شخصی محقق به نقش تکنولوژی‌های تعاملی مانند وب 2.0 و ایمیل‌های گروهی در توسعة یادگیری‌های مشارکتی شکل گرفت. در ابتدا، سؤال اساسی این بود که چگونه تعاملات یک گروه آکادمیک در ایمیل گروهی منجر به یادگیری مشارکتی آنها می‌شود. با توجه این سؤال، سؤالات دیگری در ذهن محقق شکل گرفت که عبارت بودند از :

ادامه »

چشم‌انداز عمل: تدریس به عنوان تصمیم‌گیری

تحقیقات متعدد در آموزش ریاضیات نشان می‌دهند که متغیر‌های زیادی در فرایند یادگیری شاگردان درگیر می‌شوند، و شرطی سازی زمینه‌ای (خواه یک کلاس شاگردان زیادی داشته باشد یا نه، رئوس مطالب پیگیری شود، تعامل با همکاران و تعامل با خانواده‌ها صورت گیرد، و غیره) حاکی از آن است که فرایند تدریس، همچنین، یک فعالیت کاملاً پیچیده است. در این جا می‌خواهیم بر یکی از جنبه‌های این پیچیدگی متمرکز شویم: معلم لحظه به لحظه در کلاس درس تصمیماتی را اتخاذ می‌کند (شولمن، 1985؛ کاب، 1988؛ کارپنتر،1988؛ پترسون، 1988؛ سیمون، 1995؛ کرافرد و آدلر، 1996؛ دالا پیزا، 1999). این تصمیمات نه تنها راه حل طرح مسائل در کلاس است، بلکه راه حلی برای شناسائی مسائل نیز می‌باشند

ادامه »

تجربه‌های برنامۀ درسی یک مدرس دانشگاه

نرگس آهنچیان به کمک شواب یاد گرفتم: عمل معلمی در آموزش عالی یک کار پژوهشی است. آنگاه که معلم آگاه به نظریه‌ها در انجام برنامة درسی دانشگاهی، اندیشه می‌کند، دست به انتخاب می‌زند و توفیق حل مسئله در برنامة درسی آموزش عالی را کسب می‌کند، آگاهی‌های او دانش مورد نیاز برنامة درسی آموزش عالی را می‌سازد. زمانی که او این اندیشه‌ها را با اندیشه‌های سایر اندیشمندان معلم به شراکت بگذارد، دانش ضمنی برنامة درسی آموزش عالی به دانش آشکار و دانش عملی شخصی به دانش عملی جمعی تبدیل می‌شود. حاصل پیوند اندیشه‌ورزی‌های معلمان دانشگاه، رویش میوه‌های تازه دانش برنامة درسی آموزش عالی را به ارمغان می‌آورد. هر عمل فکورانه عضو هیأت علمی دانشگاه که حل مسئله‌ای از مسائل برنامة درسی آموزش عالی را به دنبال دارد، دانشی معتبر است. دانشی که نیاز به کشف، آشکارسازی و پیوند دارد.

ادامه »

جلسه دفاع کارشناسی ارشد

جلسه دفاع کارشناسی ارشد: غلامحسین عزتی عبدالجبار (پاییز 1390- دانشگاه پیام نور تهران)

ادامه »

معرفی همایش بین المللی

همایش مقایسه بین المللی آموزش که نیمه اول اردیبهشت ماه 1391 در انتاریو برگزار خواهد شد. در این همایش به پیشرفت های بدست آمده در زمینه نظریه و عمل تعلیم و تربیت پرداخته خواهد شد.

ادامه »

در این شماره می‌خوانید

نگاهی به فعالیتهای گروپ علوم اعصاب و برنامه درسی در نخستین سال تاسیس دکتر علی نوری (مدیر گروپ، استادیار دانشگاه ملایر) تاملی بر پیشرفت دانش درباره یادگیری مغز و دستاوردهای آن برای تربیت یوسف مهدوی­نسب (دانشجوی دکتری تکنولوژی آموزشی دانشگاه تربیت مدرس)

ادامه »

نگاهی به فعالیتهای گروپ علوم اعصاب و برنامه درسی در نخستین سال تاسیس

تا جهان بود از سر آدم فراز ........... کس نبود از راز دانش بی نیاز گروپ علوم اعصاب و برنامه درسی (مطالعات عصب‌- تربیت) در تیر ماه 1391 با تأیید هیئت مدیره انجمن مطالعات برنامه درسی ایران به عنوان یک گروه مطالعاتی با علایق ویژه تأسیس شد. اعضای موسس گروپ عبارتند از دکتر محمود مهرمحمدی (دکترای برنامه ریزی درسی واستاد دانشگاه تربیت مدرس)؛ دکتر علی نوری (دکترای برنامه ریزی درسی و استادیار دانشگاه ملایر)؛ دکتر پونه حشمتی(دکترای علوم اعصاب شناختی و استادیار پژوهشکده علوم شناختی)؛ دکترمحمود تلخابی دکترای فلسفه آموزش و پرورش و استادیار پژوهشکده علوم شناختی)؛ دکترابراهیم طلایی( دکترای تکنولوژی آموزشی و استادیار دانشگاه تربیت مدرس)؛ و علی زند قشلاقی (دانشجوی دکترای برنامه ریزی درسی دانشگاه تربیت مدرس).

ادامه »

تاملی بر پیشرفت دانش درباره یادگیری مغز و دستاوردهای آن برای نظریه تربیتی

دومین نشست تخصصی گروه مطالعات عصب- تربیت در شرایطی برگزار شد که بحث­های آن عمدتا بر محور ضرورت بهره­گیری از دانش و پژوهش علوم اعصاب در بهبود نطریه و عمل تربیتی بود. اما، پرسشی اساسی که ممکن است برای بسیاری از پژوهشگران تربیتی پیش آید و در این جلسه فرصت پاسخگویی به آن فراهم نشد این است که آیا پیشرفت اخیر دانش درباره کارکرد مغز و تلاشها برای برقراری پیوند میان علوم اعصاب و تربیت به منزله یک تغییر پادایم در فهم یادگیری و به تبع آن تفکر و عمل تربیتی محسوب می­شود، یا اینکه این تحولات را می­توان ادامه پیشرفت نظریه­های کنونی یادگیری (شناختی، سازنده­گرایی، ارتباط­گرایی و ...) قلمداد نمود؟

ادامه »

نکاتی پیرامون تأسیس دوره کارشناسی ارشد علوم شناختی- ذهن، مغز و تربیت در پژوهشکده علوم شناختی

دوره کارشناسی ارشد «علوم شناختی-ذهن، مغز و تربیت» از مهر 1392 در پژوهشکده علوم شناختی ارائه خواهد گشت. در همین ارتباط مصاحبه ای با آقای دکتر محمود تلخابی عضو هیئت علمی پژوهشکده انجام شد که در ادامه خلاصه شده است:

ادامه »

برنامه درسی رشته ذهن، مغز و تدریس، دانشکده علوم تربیتی دانشگاه جانز هاپکپنز

دوره کارشناسی ارشد ذهن، مغز و تدریس برای معلمان، مدیران مدارس و سایر علاقمندانی طراحی شده است که درصدد اکتشاف پیوندهای بالقوه میان علوم اعصاب، علوم شناختی و تربیت هستند. مدیریت این گروه در حال حاضر با دکتر مریل هاردیمان، استاد علوم تربیتی دانشگاه جانز هاپکپنز است که چندین کتاب و مقاله ارزشمند در زمینه مبانی و اصول عصبی یادگیری و تربیت نگاشته است. هدف اساسی این دوره مطالعه ماهیت و چگونگی یادگیری و رشد انسان با عنایت به دانش تلفیقی برخاسته از پزوهش­های بنیادی و کاربردی در دیسیپلین­های علوم اعصاب، روان­شناسی، علوم شناختی و علوم تربیتی است.

ادامه »

معرفی رساله دکتری: تدوین چارچوب مفهومی برنامه درسی سازگار با مغز

تدوین چارچوب مفهومی برنامه درسی سازگار با مغز، عنوان رساله دکتری، علی نوری، در رشته برنامه­ درسی است. راهنمایی رساله را دکتر محمود مهرمحمدی بر عهده داشته و دکتر‌هاشم فردانش و دکتر سید کمال خرازی اساتید مشاور بوده­ اند. این رساله در اسفند 91 (2012) در دانشگاه تربیت مدرس دفاع شده است. رساله در پنج فصل، مقدمه و کلیات پژوهش (فصل 1)، مبانی نظری و پیشینه تجربی پژوهش (فصل 2)، روش ­شناسی پژوهش (فصل 3)، یافته‌های پژوهش (فصل 4) و بحث و نتیجه‌گیری و پیشنهادها (فصل 5)، به همراه فهرست منابع فارسی و انگلیسی و نیز چهار پیوست، در 320 صفحه به نگارش در آمده است.

ادامه »

مقدمه

این خبرنامه، حاوی «روایت های» از زندگی حرفه ای نویسندگان آنهاست که «گفتمان پرکتیکال شواب» را از دریچه حساس دنیای تدریس تبیین می کنند. در گفتار نخست، ژیلا حیدری نشان می دهد که چگونه تجربه های «زیسته شده حرفه ای» او سبب شکوفایی مهارت های حرفه ای او در حوزه تدریس شده است.

ادامه »

دهه هشتاد و تغییرات منِ معلم

ژیلا حیدری دو اتفاق در دهه هشتاد برای من افتاد که تاثیر بارزی بر تدریس من داشته اند.اولی تولد اولین فرزندم در این دهه است که تاثیر چشمگیری بر نوع نگاه من و همسرم که اونیز در آموزش و پرورش خدمت می کند ،به دانش آموزان و مسائل تربیتی داشت.بیدار شدن حس مادری و حس پدری در ما موجب پیدا شدن نقش مادری و نقش پدری برای ما در کلاس درس شد.همسرم درباره تجربه آن روز می گوید:می خواستم طبق معمول بچه های بی انضباط و درس نخوان را تنبیه کنم.

ادامه »

سروده های استاد

کشف هیوریستیک های اساتید دانشگاه را با شوقی فزاینده دنبال می کنم. نشست و گفتگو با اساتید بزرگ ارزشی است که سوای پیگیری رساله ام از آن بهره مند می شوم. هر بار که موفق می شوم از یک استاد برجسته وقت بگیرم؛ انگار فرصت کاویدن معدنی غنی را یافته ام.

ادامه »

فرهنگ استادی و استاد فرهنگی

از فرهنگ در دیدگاه ها و رشته های مختلف تعاریف زیادی شده است. وقتی از فرهنگ سخن می گوییم، منظور ما تمام الگوهای قابل تشخیص فکری و رفتاری بر پایه اعتقادات، ارزشها، عادتها و رسوم است که تحت تاثیر عواملی به وجود می آید و به نوبه خود بر چیزهای دیگر تاثیر می گذارد. سبک زندگی، تجربیات عاطفی، بیان اندیشه ها و واکنش فرد نسبت به چیزها و افراد به محیط فرهنگی و تاریخی او بستگی دارد. به همین دلیل، از میان عوامل مختلفی که بر رفتار ما تاثیر می گذارند، فرهنگ یک عامل قابل توجه می باشد و شدت آن از فرهنگی تا فرهنگ دیگر فرق می کند.

ادامه »

فراتر از اصول و مفاهیم یک رشته

اندیشه این نوشته به آن جهت به ذهنم رسید که حس کردم در لابلای رساله دکتری ام مطالبی را حاصل کردم که محدود کردن آن به صفحات رساله و جلسه دفاعیه بسیار ناپسند است. هر کدام از مقوله های اکتشاف شده رساله ام که در تبیین دانش محتوایی- تربیتی استادان دانشگاه حاصل شده، خود می تواند آغازی برای پژوهشی دیگر باشد. از این رو، می خواهم با شما در مورد آن سخن بگویم تا از طریق گفتمان، بتوانم بیشتر مسیر پژوهشی این مقوله ها را باز کنم. از خود دانش محتوایی-تربیتی استادان دانشگاه شروع می کنم. این که اصلا مفهوم اساسی و چتر رساله ام چه بوده است؟

ادامه »

تدریس عملی: گزارش و تحلیل یک تجربه در درس روش تحقیق

شکل کلاسیک و نظری تدریس درس روش های تحقیق پیشرفته: تعداد زیادی از همکاران ما در دانشگاه های مختلف تمرکز اصلی آنها روی تدریس راهبردها ی تحقیق و یا به عبارتی روش های طراحی تحقیق و در زبان دانشگاهی خودمان، روش های تحقیق می باشد. بر این اساس بیشتر فعالیت های آموزشی و ارزشیابی در کلاس درس حول محور توصیف و تشریح نظری راهبردهای مختلف تحقیق مانند راهبرد توصیفی-پیمایشی، تجربی، نیمه تجربی، وسایر راهبردهای کیفی مانند قوم نگاری، پدیدار شناسی، و روایت نگاری می پردازند. در این توصیف، به طور کلی و عمومی روش تعریف می شود و مراحل اجرای آن توصیف می شود.

ادامه »

معرفی کتاب بازی های رایانه ای آموزشی

حسین دهقانزاده، دانشجوی دکترای تکنولوژی آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی قرن 21 شاهد ظهور و نفوذ فرهنگی بنام « فرهنگ دیجیتال » است. این فرهنگ روشهای فعالیت، ارتباطات اجتماعی، روشهای سرگرمی و همچنین روشهای یادگیری نسل امروزی را تحت تاثیر قرار داده است به عبارتی این فرهنگ در روش زندگی انسان امروزی تغییرات زیادی را ایجاد کرده است. آموزش و یادگیری نیز یکی از قلمروهایی است که از تاثیرات « فرهنگ دیجیتال » بی نصیب نمانده و دچار تغییراتی شده است .

ادامه »

ضرورت توجه به پشتیبانی آموزشی در محیط های یادگیری الکترونیکی

خانم لادن بهروج، دانشجوی کارشناسی ارشد برنامه ریزی درسی دانشگاه بوعلی سینا، همدان یادگیری الکترونیکی به مجموعه فعالیت های آموزشی اطلاق می گردد که با استفاده از ابزارهای الکترونیکی اعم از صوتی، تصویری، رایانه ای، شبکه ای و مجازی و...صورت می گیرد. به عبارتی، کلیه برنامه هایی را که از طریق شبکه های رایانه ای به ویژه اینترنت، منجر به یادگیری می شود یادگیری الکترونیکی می نامند.

ادامه »

راه اندازی دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران

گزارشی از: مریم فرقان کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات امروزه سازمان های آموزشی به شکل های مختل برای رفع مسائل آموزشی خود از محیط و امکانات فضای مجازی بهره می گیرند. اخیرا دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشکده مجازی خود را در راستای جذب دانشجو در رشته ها و مقاطع تحصیلی، آموزش مداوم پزشکان و کارکنان بهداشت کشور و آموزش مستمر اساتید راه اندازی نمود. آدرس اینترنتی این دانشکده به این قرار است: http://etums.tums.ac.ir

ادامه »

چرا اغلب معلمان به استفاده از فاوا در کلاس درس راغب نیستند؟

دکتر فرهاد سراجی استادیار گروه علوم تربیتی دانشگاه بوعلی سینا شکل های مختلف از تلفیق فاوا با برنامه درسی در کلاس های را می توان تصور کرد که در همه این اشکال معلم نقش محوری بر عهده دارد. استفاده از فناوری در کلاس درس نوعی نوآوری آموزشی است که عوامل گوناگون در به کارگیری آن دخالت دارند. پژوهش ها در کشورهای مختلف دلایل متفاوتی را آشکار می سازد.

ادامه »

کارگروه‌های پنج‌گانه گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی

از دیرباز تا کنون نهاد ها و مراکز پراکنده ای در زمینه آموزش زبان و ادب فارسی فعالیت داشته اند. شاید آموزش و پرورش تنها نهاد رسمی بوده است که به صورت مداوم در این قلمرو فعالیت داشته است. در واقع جایگاه علمی و دانشگاهی برای انجام مطالعات اساسی و ارائه شیوه های نوین آموزش زبان و ادب فارسی در داخل و خارج از کشوروجود نداشت. جمعی از اعضای گروپ برنامه درسی فارسی در نشستی صمیمی با رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، از دکتر حداد عادل درخواست نمودند که در فرهنگستان گروهی به نام گروه آموزش زبان و ادب فارسی تشکیل شود تا به طور رسمی وظایف علمی و پژوهشی این حوزه در این نهاد متولی امر تقویت و مراقبت از زبان فارسی پیگیری گردد.

ادامه »

برگزاری دوره تربیت مدرسان فارسی دوم و ششم

در راستای تغییر نظام آموزشی(3-3-6) و تحول بنیاین نظام تعلیم و تربیت، دوره تربیت مدرسان فارسی دوم و ششم از 28 خرداد تا 28 تیرماه در مرکز تربیت معلم نسیبه تهران برگزار شد.

ادامه »

دفاع از پایان نامه ارشد آموزش زبان فارسی

دفاع از پایان نامه ارشد آموزش زبان فارسی هدف از این پژوهش، تطبیق و مقایسه استانداردهای آموزش مهارت خواندن در ایران و چهار کشور آمریکا،انگلستان، استرالیا و مالزی و ارائه رهنمودهایی جهت تدوین و بهبود استانداردهای آموزش مهارت خواندن در ایران می باشد. اطلاعات با استفاده از روش کتابخانه ای یعنی استفاده از کتب، مقالات و به ویژه منابع اطلاعاتی اینترنتی تهیه شد.

ادامه »

راه‌اندازی جستجوگر واژه‌های مصوب

یکی از معضلات جامعه علمی و دانشگاهی، عدم اطلاع از وضعیت واژه های مصوب برای واژه های وارداتی در هرحوزه علمی است. اطلاع رسانی در این زمینه از وظایف گروپ فارسی می باشد. آگاهی از این امکان به تربیت شدگان برنامه ریزی درسی کمک می کند تا در هنگام نگارش مقالات و تالیف کتاب واز های مناسب و مصوب را به کار برند.

ادامه »

اخلاق انتشارات علمی

این کتاب با رویکرد نگارش و ویرایش نوشته ها و تالیفات افراد دانشکاهی تدوین گردیه و بیشتر صبغه زبانی دارد. لذا نه تنها مفید است بلکه برای مخاطبان برنا های درسی به ویژه دانش آموختگان رشته برنامه ریزی درسی ضروری نیز است

ادامه »

تاج مناجاتیان

زندگی و نغز گفتارهایخواجه عبدالله انصاری «الهی اگر کار به گفتار است بر سر گویندگان تاجم واگر به کردار است به شما محتاجم»

ادامه »

یکسان سازی رسم الخط کتاب های درسی

به‌منظور یکسان‌سازی رسم‌الخط کتاب‌های درسی، جلسه ای در گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان برگزار شد. دکتر حدّاد عادل پس از معرفی گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان، به ضرورت یکسان‌سازی رسم‌الخط کتاب­های درسی پرداخت و ضمن اشاره به موافقت در کلیات طرح یکسان‌سازی رسم‌الخط کتاب‌های درسی و تشکر از این اقدام، زمینه­های نیل به این مقصود را یادآور شد.

ادامه »

کتاب آموزشی برتر رشد سال 1390

بنا به اعلام دبیرخانه نهمین جشنواره کتاب‏های آموزشی رشد، گروه داوری رشته فیزیک این جشنواره، متشکل از آقایان احمد احمدی و غلامعلی محمود زاده و خانم سمیرا بهرامی فهرستی را با شش عنوان کتاب به عنوان نامزدهای خود معرفی کرده است که برای نخستین بار طی سال‏های 87 تا 90 منتشر شده‏اند. مشخصات کتاب‏های مذکور از این قرار است:

ادامه »

اولین همایش نقش دانشمندان ایرانی و اسلامی در پیشبرد علوم تجربی

در تاریخ 25 خردادماه 1391 در شهر شیراز باهمت حامیان همایش ازجمله سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی همایشی با عنوان اولین همایش نقش دانشمندان ایرانی و اسلامی در پیشبرد علوم تجربی، با شرکت صاحبنظران، اساتید و معلمان علوم تجربی(فیزیک، شیمی، زیست شناسی و زمین شناسی) کل کشور برگزار شد. برنامه همایش تقریبا مطابق با برنامه زمانبندی شده پیش رفت .

ادامه »

مجموعه کارگاه‌های آموزش فیزیک

اتحادیه انجمن های علمی آموزشی معلمان فیزیک ایران قصد دارد در طول سال مجموعه کارگاههای آموزش فیزیک را در محورهای زیر برگزار نماید: محورها - روش تدریس - ارزشیابی - آزمایش با وسایل ساده - مدیریت کلاس - یادگیری الکترونیکی - باز آموزی فیزیک - عمومی

ادامه »

گزارش سیزدهمین کنفرانس آموزش فیزیک

سیزدهمین کنفرانس آموزش فیزیک ایران و سومین کنفرانس فیزیک و آزمایشگاه این کنفرانس با حمایت وزارت آموزش و پرورش و سایر حامیان از 1 تا 3 شهریور 1391 در دانشگاه زنجان برگزار شد. سی مقاله به صورت سخنرانی و سی مقاله نیز به صورت پوستر ارائه گردید.

ادامه »

ارزشیابی از برنامه درسی کتاب های جدیدالتالیف 2 و 6

معاونت پژوهشکده برنامه ریزی درسی و نوآوری های آموزشی جناب آقای دکتر محمد حسنی اعلام کردند که طرح های ارزشیابی از برنامه درسی کتاب های جدیدالتالیف 2 و 6 که برای پایه های دوم و ششم آموزش عمومی برای اولین بار آماده شده است

ادامه »

گزارش طرح پژوهشی ملی

ارزشیابی برنامه درسی علوم تجربی سال اول دبستان چاپ 1390 پژوهشگر: دکتر عابد بدریان

ادامه »

معرفی کتاب سال فیزیک

اتحادیه انجمن های علمی آموزشی معلمان فیزیک ایران در راستای حمایت از تالیف و ترجمه کتابهایی که به آموزش فیزیک و یا ترویج علم فیزیک می پردازند هر سال کتابی را به عنوان کتاب سال فیزیک انتخاب و از چاپ آن حمایت می کند.

ادامه »

فراخوان جایزه انجمن ترویج علم

فراخوان جایزه بهمن بیگی (معلمان مروج علم در مناطق محروم) 1391

ادامه »

بررسی تطبیقی عنصر محتوا در برنامة درسی آموزش عمومی علوم ایران و چند کشور جهان

این مقاله توسط جعفری هرندی, میرشاه جعفری و لیاقتدار در فصل نامه علمی پژوهشی دانشگاه فردوسی مشهد (پژوهش‌نامه مبانی تعلیم و تربیت، مطالعات تربیتی و علوم روانشناسی) چاپ شده است که در ادامه چکیده آن را مطالعه می کنیم:

ادامه »

بررسی تاثیر عوامل مدرسه ای در افت تحصیلی دانش آموزان

این سخنرانی توسط دکتر اشرف السادات شکرباغانی در همایش تربیت و نهادهای اجتماعی: خانه مدرسه، محله در دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه تهران در تاریخ یکشنبه 3/1/91 ارائه شد. چکیده این مقاله برگرفته از تحقیقی است که به کنکاش در عوامل مختلف که باعث افت تحصیلی دانش‌آموزان می شود، می‌پردازد. بحث پیرامون شناخت نوجوانان، مسئلة افت تحصیلی و دلایل شکست‌ آنان در امر تحصیل از عمده مشکلات نظام‌های آموزشی در دنیای کنونی است که مشاهده اینگونه افت و خیزها در عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان ما را به بررسی همه جانبه آن فرا می‌خواند. در این تحقیق عواملی چون: عوامل ذهنی، تربیتی و مدرسه ای برای دانش آموزان دو کلاس در پایة چهارم دورة ابتدایی در سال تحصیلی 90-89 شهرستان تهران (یکی پسرانه و دیگری دخترانه) مورد بررسی قرار گرفته اند به طوری که نتایج نشان می دهد در بیشترین موارد می توان افت تحصیلی دانش‌آموزان را با رفع مشکلات موجود در مدرسه، این نهاد مهم اجتماعی، برطرف کرد. واژگان کلیدی: مدرسه، افت تحصیلی، عوامل مدرسه ای، نظام های آموزشی، پایة چهارم دورة ابتدایی. 1-استادیار پژوهشکده برنامه ریزی درسی و نوآوری های آموزشی

ادامه »

نظام آموزشی

نظام آموزشی مدارس استرالیا (تربیت بدنی) استرالیا بزرگترین کشور قاره اقیانوسیه و جزیرة بزرگی به مساحت 707 میلیون کیلومتر مربع است که در نیمکره جنوبی در میان اقیانوس هند و اقیانوس آرام جنوبی و در جنوب شرقی قاره آسیا واقع شده است. نوع حکومت آن دمکراتیک و فدرال (ایالتهای مستقل با حکومت مرکزی) است و تدوین برنامه درسی در استرالیا به عهدة مراکز ایالتی است، تحقیق حاضر بر روی برنامه درسی تربیت بدنی دوره ابتدایی یکی ایالتهای استرالیا یعنی ایالت نیو ساوت ولز متمرکز است. مرکز آن شهر سیدنی بزرگترین و با 4 میلیون نفر پرجمعیت‌ترین شهر استرالیا نیز می‌باشد.

ادامه »

جایگاه معلم و صلاحیت های آن در برنامه های درسی تربیت بدنی مدارس

دکتر محمد جوادی پور، عضو هیئت علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فاطمه شفیع زاده، کارشناس ارشد مدیریت ورزشی

ادامه »

چکیده پایان نامه

پایان نامه شماره یک

ادامه »

دومین همایش ملی استعدادیابی ورزشی

2nd Talent Sports Identification Congress حوزه(های) تحت پوشش:ورزش و تربیت بدنی تاریخبرگزاری: 26 مهر 1391 تا 27 مهر 1391 برگزار کننده:سازمان ورزش بسیج سایر برگزار کنندگان:تحت حمایتسیویلیکا محل برگزاری:تهران تاریخ‌های مهم: مهلت ارسال چکیده: 1391/5/30 اعلام نتایج داوری چکیده مقالات: 1391/6/20 مهلت ارسال اصل مقاله: 1391/7/5 دریافت نسخه نهایی مقالات: 1391/7/5 اعلام نتایج داوری اصل مقاله: 1391/7/10 مهلت ثبت نام: 1391/7/10

ادامه »

برنامه درسی خلاقانه

ترجمه: مهرانگیز لطفی، کارشناسی ارشد برنامه ریزی درسی Creative Physical Education Integrating Curriculum Through Innovative PE Projects By John Quay, Jacqui Peters برنامه درسی خلاقانه تلفیق برنامه درسی از طریق پروژه های نوآورانه PE نویسندگان: جان کوی، جکیو پیترز سال نشر:2012 تعداد صفحه : 112 همراه با CD

ادامه »

گزارش کارگاه آموزشی

برگزاری کارگاه آموزش مربی فلسفه برای کودکان با موضوع«نظریه گفتگو» در برنامه (P4C) زمان: 27 ابان 1390 مکان: خانه اندیشمندان علوم انسانی

ادامه »

تدوین تاریخچه برنامه فلسفه برای کودکان

تدوین تاریخچه ای از فعالیت های برنامه فلسفه برای کودکان در ایران توسط دکتر یحیی قائدی و همکارانشان

ادامه »

جلسه دفاع از پایان نامه

فاطمه موسوی با موضوع: پژوهشی در بنیادهای متافیزیکی برنامه آموزش فلسفه به کودکان استاد راهنما : دکتر یحیی قائدی عضو هیات علمی دانشگاه تربیت معلم استاد مشاور:دکتر محمد حسن برهانی فر استاد داور:دکتر منیره سید مظهری دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

ادامه »

جایگاه فلسفه برای کودکان در ارا اسمیت و کندرسه

برگرفته از مقاله :کندرسه و اسمیت در تربیت و آموزش مترجم: افسانه زارعی اسمیت نیز در ابتدای کتاب ثروت ملل به این نکته اشاره می کند که همه بچه ها ظرفیت فیلسوف شدن را دارند تفاوت میان فیلسوف و باربر خیابان در موضوع سرگرمی و آداب و رسوم آنهاست. بنا بر اعتقاد کندرسه احساس کنجکاوی ساختگی نیست. بلکه بچه ها به واسطه آن حمایت می شوند و بی توجهی معلم و سایر افراد به این احساس افراد را در معرض سقوط به سوی حماقت و نادانی کاذب می کشاند. آموزش و پیشرفت عقلانی منبعی است برای لذت های فکری، زیرا کسی که می داند موجود آگاهی است هیچ گاه مضطرب و آشفته نخواهد شد و در دام ابهام های غیر واقعی اسیر نمی گردد. و بدین سان می تواند بیماری های روحی و جسمی موجود در جامعه را از خود دور نماید. این حالت از تفکر احساسی اخلاقی را برای فرد به وجود می آورد. کندرسه به شدت مخالف تعلیم و تربیت اخلاقی در شکل مذهبی آن][در دوران کلیسا[است. وی خواندن رمان را بهترین روش برای فهم مردمان و انسان هایی می داند که ما را احاطه کرده اندو این رمانها آگاه کننده ما در مورد قواعد اخلاقی خواهد بود.

ادامه »

جلسه دفاع از پایان نامه

مصطفی هدایتی با موضوع: تاثیر داستانهای فکری بررشد مهارت های اجتماعی کودکان 5 – 6 ساله پیش دبستانی های شهر رشت در سال تحصیلی 90-89 استاد راهنما: دکتر ایراندخت فیاض

ادامه »

جلسه دفاع از رساله دکتری

مساله اصلی این پژوهش فقدان نقد در مبانی فکری و فلسفی برنامه فلسفه برای کودکان از نظرمبانی فلسفی تربیت اسلامی که در سطح جهانی در حال گسترش و در کشور ما در حال اقتباس و راه یابی به نظام تربیتی است،

ادامه »

گزارش کارگاه آموزشی

برگزاری کارگاه آشنایی با برنامه فلسفه برای کودکان به مناسبت هفته پژوهش در دانشگاه تربیت معلم پردیس کرج مدرس:دکتر یحیی قائدی زمان: دوشنبه 28 آذر 1390 /ساعت 10 صبح مکان: دانشگاه تربی معلم پردیس کرج- دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی- اتاق 203

ادامه »

آغاز آموزش زبان فارسی در کالج بین المللی المصطفی (ص) در فیلیپین

با همکاری رایزنی فرهنگی ایران و کالج بین المللی المصطفی (ص) آموزش زبان و ادبیات فارسی در این کالج درفیلیپین آغاز شد.

ادامه »

هم‌اندیشی انجمن‌های علمی و برون‌سپاری واژه‌گزینی

هم‌اندیشی انجمن‌های علمی و برون‌سپاری واژه‌گزینی از سوی گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و فرهنگستان علوم پزشکی، صبح روز چهارشنبه، نهم آذرماه، برگزار شد.

ادامه »

افتتاح پایگاه زبان و ادب فارسی همزبانی

ایگاه خبری - تحلیلی زبان و ادب فارسی «همزبانی» آغاز به کار کرد. پایگاه اینترنتی «همزبانی» با تمرکز بر تولیدات زبان فارسی، در سه کشور ایران، افغانستان و تاجیکستان و نگاهی بر فعالیت‌های زبان فارسی در دیگر کشورهای جهان فعالیت خود را آغاز کرده است.

ادامه »

تقدیر از مجلهٔ دستور در جشنوارهٔ نقد کتاب

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دبیرخانه هشتمین دوره جشنواره نقد کتاب اعلام کرد مجله وزین و گران‌سنگ دستور که در حوزه نقد فعالیت جدّی دارد، از سوی دبیرخانه این دوره، شایسته تقدیر شناخته شده‌است.

ادامه »

تلاش ایران برای ثبت زبان فارسی به عنوان هفتمین زبان رایج جهان

تلاش‌های ایران برای ثبت فارسی به عنوان هفتمین زبان رایج بین‌المللی با همکاری رایزنان فرهنگی ایران در افغانستان و تاجیکستان آغاز شد. چندی پیش محمدباقر خرمشاد رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از تصمیم این سازمان برای همکاری با نهادهای سیاست گذار در دو کشور دیگر فارسی‌زبان (تاجیکستان و افغانستان) برای ثبت فارسی در یونسکو به عنوان هفتمین زبان رایج دنیا خبر داده بود.

ادامه »

دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه خارطوم سودان آغاز شد

دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه خارطوم سودان آغاز شد. کلاس‌های آموزش زبان فارسی با حضور 18 نفر از دانشجویان علاقه‌مند به زبان فارسی در دانشگاه خارطوم سودان آغاز شد.

ادامه »

گوگل، جی‌میل فارسی را رونمایی کرد

به نظر می‌رسد با راه‌اندازی وبلاگ فارسی گوگل این شرکت بزرگ اینترنتی با زبان فارسی آشتی کرده است. تنها به فاصله دو هفته از راه‌اندازی این وبلاگ، گوگل اعلام کرد که پشتیبانی از زبان فارسی را به سرویس معروف ایمیل خود Gmail افزوده است. در بخشی از نوشته‌ای که به همین مناسبت در وبلاگ فارسی گوگل منتشر شده‌است می‌خوانیم:

ادامه »

مباحث مربوط به رسم‌الخط زبان فارسی تاجیکی در تاجیکستان از سر گرفته شد

همزمان با سالروز تصویب قانون زبان فارسی مباحث مربوط به رسم‌الخط زبان فارسی تاجیکی در تاجیکستان از سر گرفته شد دولت، مردم و اندیشمندان تاجیکستان از بیستمین سال روز رسمی شدن "زبان فارسی تاجیکی" در این کشور در حالی تجلیل کردند که نظرات متفاوتی درباره نوع رسم‌الخط زبان فارسی در بین کارشناسان این کشور وجود دارد.

ادامه »

همایش جهانی هزارمین سال سرایش شاهنامه

همایش جهانی هزارمین سال سرایش شاهنامه فردوسی بزرگ دوم تا چهارم آذرماه با حضور شاهنامه پژوهان برجسته از ایران و دیگر کشورهای جهان در سالن دایره المعارف بزرگ اسلامی برگزار شد. این همایش که از نظر پژوهشی و حضور شاهنامه پژوهان برجسته یکی از مهمترین و بزرگترین همایشهای مربوط به شاهنامه بود به کوشش معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی (واحد مجری: دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی) و با مشارکت: شورای عالی انقلاب فرهنگی (کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران) و با پشتیبانی یونسکو و مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی برگزار شد. در تارنمای رسمی این همایش آمده است: نظر به اهمیت نام‌گذاری سال ۲۰۱۰ میلادی به شکرانه فرارسیدن هزارمین سال سرایش شاهنامه فردوسی از سوی سازمان علمی– فرهنگی ملل متحد (یونسکو) و اعلام آن به سراسر گیتی و نظر به اعتبار جهانی این اثر ارجمند و فاخر به عنوان یک حماسه بزرگ ملی و یکی از ارکان هویت و ملیت ایرانی و سندی خدشه‌ناپذیر بر اصالت زبان فارسی و فرهنگ ایرانی به پیشنهاد دوره دکتری زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی – واحد رودهن موضوع برگزاری «همایش بین‌المللی هزارمین سال سرایش شاهنامه فردوسی» مورد تصویب معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفت و مقرر گردید مقدمات این همایش در دو شورای سیاست‌گذاری و علمی تمهید شود. در این همایش بزرگ شاهنامه پژوهان و ایرانشناسانی از کشورهایی چون هندوستان. تاجیکستان. هلند. آلمان. سوئد و دیگر کشورها حضور داشتند. از محورهای فکری این همایش می توان به موارد زیر اشاره داشت :

ادامه »

معرفی برخی از همایش های برگزار شده در پاییز سال 1390

گردآورنده: سولماز نورآبادی، دانشجوی دکتری برنامه ریزی درسی دانشگاه تربیت معلم تهران اولین کنفرانس ملی ارزشیابی و تضمین کیفیت در نظام های آموزشی انجمن پژوهش های آموزشی ایران "اولین کنفرانس ملی ارزشیابی و تضمین کیفیت در نظام های آموزشی" را با اهداف زیر در 2 و 3 آذر سال جاری برگزار نمود.

ادامه »

چاپ کتاب از ویلیام مسی

گردآورنده: سولماز نورآبادی، دانشجوی دکتری برنامه ریزی درسی دانشگاه تربیت معلم تهران یکی از کتاب هایی که در زمینه آموزش عالی در سال 2007 به چاپ رسیده کتابی است که توسط ویلیام مسی نگاشته شده است. این کتاب در 282 صفحه و 9 فصل تدوین شده که جزئیات بیشتر در ادامه ارائه شده است.

ادامه »

سخن مسئول گروپ مطالعات علم و آموزش عالی با علاقمندان

گروه ذی علاقۀ تخصصی، نهادی اجتماعی حرفه ای در یک حوزۀ تخصصی غالبا میان رشته ای است و محل اجتماع کسانی است که دارای علایق شناختی، ارتباطی و عملی مشترکی هستند. مطالعات علم و آموزش عالی به دلیل جایگاهی که مسائل دانشگاهی و نظام علمی برای جامعۀ درحال گذار ایرانی دارد، واجد اهمیت است. از سوی دیگر مطالعات «برنامه درسی» در پرتو دیدگاه گسترده و نگاه نظر پردازانه و کارشناسانه به کل نظام علم، تحقیقات و فناوری، عمق و وسعت پیدا می کند. در همین راستا « گروه ذی علاقۀ تخصصیِ مطالعات علم وآموزش عالی(با تأکید بر برنامه درسی)» با همکاری علاقه مندان خبره در این حوزه از دو سال پیش تشکیل شده است.

ادامه »

چکیده مقاله

جهانی شدن فرایندی اجتناب ناپذیر، که تمام ابعاد زندگی انسان را تحت تاثیر و تحول قرار داده است، آموزش و پرورش و به ویژه آموزش عالی سنگ بنای توسعه و یکی از نهادهای مهم و اثرگذاری است که در فرایند یکپارچه سازی و همگرایی از این تاثیر و دگرگونی محروم نبوده است و در واقع آموزش عالی نیز از آثار جهانی‌شدن بی‌نصیب نمانده و در سایه امکاناتی که پیشرفت فناوری و جهانی شدن فراهم آورده است، با شتاب بیشتری از نظر کمی و کیفی توسعه یافته و اشکال و رویکردهای تازه‌ای همچون آموزش مجازی و آموزش باز و از راه دور را تجربه کرده است.

ادامه »

در این شماره خبرنامه فاوا و برنامه درسی می خوانید

· هوشمند سازی بیست هزار مدرسه متوسطه و ابتدایی دکتر فرهاد سراجی · معرفی یک نشریه معتبر در حوزه آموزش و پرورش و فاوا دکتر محمد عطاران · تجربه یک دانشجو از تحصیل در دوره های مجازی آرش علیپور دانشجوی مجازی · معرفی دانشگاه مجازی مهر البرز دکتر محمدصالح ترکستانی

ادامه »

هوشمند سازی بیست هزار مدرسه متوسطه و ابتدایی

دکتر فرهاد سراجی توسعه و تلفیق فاوا در برنامه درسی مدرسه عمدتا با هدف بهبود کیفیت آموزش و در راستای تحقق اهداف والای نظام آموزش و پرورش مورد توجه قرار می گیرد و تنها با تجهیز مدارس به رایانه و سایت رایانه ای و امکان دسترسی به اینترنت نمی توان به تحقق این اهداف امیدوار بود.

ادامه »

معرفی یک نشریه معتبر در حوزه آموزش و پرورش و فاوا

دکتر عطاران موسسه ASCD[1] با 160 هزار عضو در سراسر جهان, نشریه ای با نام Educational Leadership منتشر می کند. عنوان شماره فوریه 2011 این نشریه "نسل نمایشگرپسند[2]" است که به تفصیل به نسل جوان و رابطه اش با مظاهر فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداخته است. پاره ای از مقالات این شماره به قرار زیراست. اصل مقالات را می توانید در پیوند زیر بخوانید.

ادامه »

تجربه یک دانشجو از تحصیل در دوره های مجازی

آرش علیپور تحصیل در دوره های الکترونیکی سختی ها و مزایای بسیاری را به دنبال دارد و همچنین برخی دانشجویان و اساتید معایبی را نیز برای آن مطرح نموده اند. دوره های الکترونیکی به دلیل دانشجو محور بودن بار سنگینی از مطالعه را به عهده دانشجو می گذارد و نقش استاد در این سیستم آموزش بیشتر نقش راهنما می باشد. این موضوع از سختی های این روش تحصیل می باشد

ادامه »

معرفی دانشگاه مجازی مهر البرز

دکتر محمد صالح ترکستانی موسسه آموزش عالی غیردولتی مهرالبرز با هدف تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه مدیریت با گرایشهای مختلف با رویکرد دانشی و فناوری اطلاعات از اوایل سال 1382 شروع به کار نموده و توسعه خدمات آموزشی خود را در قالب آموزش الکترونیکی و دوره‌های کارشناسی ارشد با هدف تأمین نیازمندیهای حرفه‌ای جامعه مبتنی بر اقتصاد دانایی- محور به انجام می‌رساند. برنامه‌های آموزشی کارشناسی ارشد این دانشگاه در سالهای نخستین، عملیاتی نمودن فرم بومی شده دوره هایی است که پیشتر در دانشگاه‌های معتبر الکترونیکی جهان که دارای تخصص، تجربه و صاحب سبک با استفاده از روش آموزش الکترونیکی می باشند، اجرا شده است.

ادامه »

همایش ششم یادگیری الکترونیکی در ایران

ششمین همایش ملی و سومین همایش بین المللی یادگیری الکترونیکی بهمن ماه امسال در دانشگاه تهران برگزار می شود. برای دسترسی به اطلاع بیشتر در خصوص محورهای همایش، زمان ارسال مقاله ها و تاریخ برگزاری از آدرس زیر استفاده کنید:

ادامه »

تازه های نشر در حوزه یادگیری الکترونیکی

طی ماه های گذشته چند کتاب در حوزه یادگیری الکترونیکی توسط صاحب نظران این حوزه تالیف یا ترجمه شده و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

ادامه »

چکیده پژوهش

شناسایی عوامل ترغیب و موانع راه اندازی دوره های یادگیری الکترونیکی در آموزش های آزاد شغلی اداره کل آموزش های فنی حرفه ای استان همدان این تحقیق به منظور شناسایی عوامل ترغیب و موانع راه اندازی دوره های یادگیری الکترونیک در آموزش های آزاد شغلی از دیدگاه کارشناسان استان همدان به قصد شناسایی عوامل ترغیب وموانع یادگیری الکترونیک ورفع موانع وایجاد ترغیب بیشتر، همچنین ارائه پیشنهاداتی در جهت بهبود بخشیدن به یادگیری الکترونیک در سازمان فنی وحرفه ای طراحی وتدوین شده است.

ادامه »

رسالة دکتری ریاضی ـ گرایش آموزش ریاضی

پژوهشگر: مانی رضائی استاد راهنما: دکتر زهرا گویا (دانشگاه شهید بهشتی) تاریخ دفاع: تیر 1390 دانشگاه شهید بهشتی مقدمه تفکر ترکیبیاتی، اصطلاحی آشنا در متون آموزشی است که پیاژه آن را به‌کار برد. وی از این واژه در بررسی فعالیت کودکان در جریان محاسبة تعداد ترکیب‌ها، ترتیب‌ها و شمارش جایگشت‌ها استفاده کرد. بسط و تعمیم تعریفی که پیاژه برای تفکر ترکیبیاتی به‌کار برد، به مباحث پیشرفتة ریاضیات ترکیبیاتی، بخصوص ”شمارش“ به مفهوم عام آن، یکی از هدف‌های این رساله بود. رساله با هدف تبیین ماهیت تفکر ترکیبیاتی و بررسی چگونگی رویارویی افراد با مسئله‌های شمارشی، به انجام رسید و با شناخت ویژگی‌های تفکر ترکیبیاتی همراه شد. روش پژوهش

ادامه »

معرفی یک پژوهش انجام شده در حوزه برنامه درسی ریاضی

عنوان : تدوین راهنما برنامه درسی ریاضی دوره دبستان مبتنی بر رویکرد شناختی مجری: دکتر سهیلا غلام آزاد ناظر: دکتر یلدا دلگشایی همکاران طرح: دکتر زهرا گویا و نرگس مرتاضی مهربانی به سفارش: پژوهشکده علوم شناختی اتمام طرح: تابستان 1390

ادامه »

نخستین کنفرانس رشد ریاضی، آموزش و نوآوری­ها

نخستین کنفرانس رشد ریاضی، آموزش و نوآوری­ها در ایام 28 و 29 مهرماه 1390 در مرکز تربیت معلم علامه امینی (معین) تبریز برگزار خواهد شد. در پایگاه اینترنی این کنفرانس به آدرس www.ea.medu.ir/tttaa اهداف کنفرانس به شرح زیر اعلام شده است:

ادامه »

ارزیابی کارآمدی ریاضی

Assessing Mathematical Proficiency.(2007). Edited by Alan H. Schoenfeld. لیلا قدک­ساز خسروشاهی نرگس مرتاضی مهربانی ساختار و اهداف کتاب کتاب ارزیابی کارآمدی ریاضی، شامل مجموعه مقالاتی است که در 6 بخش اصلی و 22 فصل، دسته­بندی شده­­است: بخشاول کتاب،­ تصویری کلی از ارزیابی ریاضی ارایه می‌دهد، بخش دوم دیدگاه­های مختلف در مورد کارآمدی ریاضی را طرح کرده، بخش سوم با ارایۀ بحث‌ها و مثال‌های متعدد به طرح این موضوع می‌پردازد که ارزیابی چه چیزی را ارزیابی می­کند؟ بخش چهارم، چالش‌ها و تحقیقات انجام شده در زمینۀ ارزیابی جبر را مورد بررسی قرار داده و بخش پنجم با استفاده از موضوع کسرها به بررسی این سؤال می‌پردازد که ارزیابی چه چیزی را ارزیابی می­کند؟ بخش ششم نیز اهمیت زمینه­های اجتماعی در ارزیابی را با آوردن مثال‌های متعددی از فرانسه، نیویورک و کالیفرنیا مورد بحث قرار می‌دهد. محور اصلی کتاب، پرداختن به این دو سوال است. اولاً کارآمدی ریاضی چیست؟ ثانیاً چگونه می­توان کارآمدی ریاضی را اندازه­گیری نمود؟

ادامه »

سی و پنجمین کنفرانس بین المللی روان­شناسی آموزش ریاضی (PME35 )

نرگس مرتاضی مهربانی سی و پنجمین کنفرانس بین المللی روان­شناسی آموزش ریاضی (PME35 ) از 10 تا 15 جولای 2011 در دانشگاه تکنولوژی خاورمیانه در شهر آنکارای ترکیه برگزار شد. این کنفرانس حوزه­های تحقیقاتی از قبیل جبر و تفکر جبری، تفکر ریاضی، تفکر هندسی و فضایی، تجسم و تصور، توسعه فهم و درک، مفهوم اعداد و عملگرها، تابع، مدلسازی ریاضی، فراشناخت، حل مسئله، اثبات، اندازه­گیری، زبان و ریاضیات، باورهای آموزشی، توسعه برنامه درسی، ارزیابی و ارزشیابی، کامپیوتر و فن­آوری، عدالت آموزشی، جنسیت، احتمال و استدلال آماری، مطالعات اجتماعی – فرهنگی، ریاضی وابسته به مشاغل، توسعه حرفه­ای معلمان و دانش، تفکر و باور معلمان را شامل می­شد. از آن جهت که توسعه تفکر ریاضی بخش صریح هر برنامه درسی و استاندارهای ملی ریاضی در سراسر دنیا به حساب می­آید، محور اصلی این کنفرانس به « توسعه تفکر ریاضی» اختصاص داده شده بود. برنامه­های علمی کنفرانس شامل فعالیت­های زیر بود:

ادامه »

راه اندازی بنیاد پژوهشی شهریار

نخستیسن جلسه بنیاد پژوهشی شهریار باحضور رییس و اعضاء پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی و اعضای شورای علمی آن بنیاد در روز یکشنبه 11 / 4/90 برگزار گردید. در مراسم افتتاح بنیاد پژوهشی شهریار، برنامه های پیشنهادی ینیاد شامل طرح های پژوهشی، انتخاب آثاری برای چاپ و برنامه هایی برای ارتباط با دیگر مراکز فرهنگی و علمی و انجمن های ادبی مورد بررسی قرار گرفت.

ادامه »

استفاذه از فناوری اطلاعات در خط و زبان فارسی کاربردی و نهادینه می شود

درجلسه ای که در تاریخ 15/4/90 با حضور نمایندگانی از فر هنگستان زبان و ادب فارسی به منظور بررسی کاربرد فناوری اطلاعات در خط و زبان فارسی مطابق تکلیف برنامه پنجم، در محل ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات ریاست جمهوری برگزار شد، موضوع تعامل خط و زبان فارسی در محیط و شبکه مجازی مورد بحث وگفتگو قرار گرفته و مسائل و مشکلات پیش رو و راه های رفع آنها بررسی شد. در این جلسه از جمله مشکلاتی که مورد تاکید قرار گرفت، معلوم نبودن متولی خط وزبان فارسی در محیط رایانه بود نظرات (0) »

ادامه »

دفتر هشتم فرهنگ واژه های مصوب فرهنگستان از طرق پایگاه اینترنتی مربوط انتشار یافت

این مجموعه که 3900 واژه مصوب و معادل را در بر می گیرد با تلاش بیش از چهار صد استاد و صاحب نظر در حوزه های گو ناگون زبانی و علمی تهیه و تدوین گشته است. علاقه مندان می توانند تمامی دفترهای واژه های مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی را از نشانی زیر بارگیری کنند:

ادامه »

رسم الخط کتاب های درسی دوره های تحصیلی بازنگری و اصلاح می شود

با توجه به نقش کلیدی و بسیار موثروزارت آموزش و پرورش در حفظ و اشاعه زبان و ادب فارسی، انتظار می رود بشترین مصوبات مربوط به رسم الخط فرهنگستان در کتاب های درسی تجلی و نمود پیدا کند. بنابراین بر اساس تصمیمات جلسه مورخ 24 / 12 /88 فرهنگستان زبان و ادب فارسی مقرر شده است مواردی چون نگارش « یای کو تاه شده »، نوشتن « های» جمع و ... در کتب درسی حسب دوره های تحصیلی مر بوط بازنگری شوند

ادامه »

روشن گویی و روشن نویسی جزو وظایف گفتاری و نوشتاری است

استاد بهاء الدین خرمشاهی در نشستی که به مناسبت تجلیل از وی در روز پنجشنبه پنجم خرداد ماه سال جاری در محل فرهنگ سرای ابن سینا برگزار شده بود، ضرورت روشن گویی و روشن نویسی را مورد تاکید قرار داد. به اعتقاد وی روشن گویی و روشن نویسی وظیفه ماست و بهتر است همه ما روشن بگوییم. بعضی ها می گویند نوشتن سخت است اما من می گویم سخن گفتن است

ادامه »

همکاری سازمان پژوهش درتالیف و چاپ چهارکتاب برای آموزش و پرورش تاجیکستان

براساس تفاهم نامه ای که بین وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران با وزارت معارف تاجیکستان منعقد شده است، سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برای دانش آموزان تاجیک کتاب درسی ادبیات تالیف و چاپ کند. در مرحله اول این کتاب ها برای صنف های چهارم تا هفتم در تاجیکستان تالیف و در سازمان پژوهش چاپ شد.

ادامه »

کتاب سهراب سپهری

کتاب سهراب سپهری اثر آقای منو چهر علی پور است که توسط انتشارات تیرگان منتشر شده است. در این کتاب تولد و دوران کودکی، آغاز مدرسه، بازی های کودکانه آن شاعر و نقاش زبر دست مورد بررسی قرار گرفته و به مباحثی چون تجلی عرفان در شعر سهراب، بررسی همه سویه پدیده کتاب رنگ و نگاه سهراب به اطرافیانش اشارت رفته است

ادامه »

همایش کشوری قلم

همایش کشوری قلم ،در تابستان 1390 در استان آذربایجان شرقی در شهر تبریز برگزار شد.این همایش توسط انجمن علمی آموزشی معلمان زبان و ادبیات فارسی این استان هماهنگ شده بود.

ادامه »

آنچه در شماره پاییز میخوانیم:

در جلسات گروه مطالعاتی به این اتفاق نظر دست یافتیم که مباحث خود را با مقالات اصلی جوزف شواب ادامه دهیم و چهار مقاله‌ی «عملی 1و2و3و4» را در دستور کار خود قرار دهیم. خوشبختانه با همکاری مایکل کانلی که اگر نگوییم عضو غیر ایرانی گروهمان، راهنمای یاریگری برای فعالیتمان است، توانستیم منابع خود را در مورد چهار شماره‌ی مقالات عملی تکمیل کنیم و با برگزاری دو جلسه از بحث در مهرماه و آبان ماه، مقاله‌ی عملی 1 را مورد بررسی قرار دهیم.

ادامه »

برداشتی از مقاله

برداشتی از مقاله عملی: زبانی برای برنامه درسی (1) نوشته جوزف ج. شواب رضا میرعرب رضی

ادامه »

مروری بر عملی: زبان برنامه درسی (1)

مروری بر عملی: زبان برنامه درسی (1) عظیمه سادات خاکباز مقاله‌ی عملی 1 شواب که آغازی بر مجموعه‌ی مقالات عملی 2 و 3 و 4، است سه قسمت اساسی دارد. شواب در این مقاله ابتدا با مسئله مرگ حوزه برنامه درسی به دلیل ناکارآمدی روش‌های آن برای مسایلش شروع می‌کند و شش نشانه برای ادعای خود می‌آورد. سپس تحلیل خود را از علت این وضعیت ناخوشایند، به دلیل اتکای صرف بر نظریه و غفلت از «عملی» می‌داند و درنهایت، بر اساس نقص‌های ایجاد شده از اتکای نادرست به نظریه در برنامه درسی، برای این وضعیت راه‌حل خود را پیشنهاد می‌کند که یک رنسانس در برنامه درسی به وجود بیاید بر اساس دو محور «عملی» و «استفاده خادمانه و تکثرگرایانه» .

ادامه »

برداشت‌ها

برداشت‌ها و نکاتی پیرامون زبان عملی: زبانی برای برنامه‌ریزی درسی اعظم زرقانی * شواب از 6 نشانه برای اشاره به بحران در قلمرو برنامه‌ریزی درسی نام می‌برد که البته برخی از آن‌ها با یکدیگر همپوشانی نیز دارند.وی این نشانه‌ها را مختص هر دیسیپلین فکری می‌داند و سپس از قلمرو برنامه درسی به عنوان یک قلمرو فکری مثال می‌آورد. در حالیکه خود در بخش‌های بعدی مقاله، به عملی و کاربردی بودن این حوزه اذعان دارد!! به ویژه آن جا که اصولاً موضوع برنامه درسی را عمل و واقعیت‌ها‌یی می‌داند که بسیار متفاوت با نظریات و انتزاعیات است. بالاخره، هویت این قلمرو عملی است یا نظری ؟!

ادامه »

تأمل و نقدی بر اندیشه شواب با تأکید بر پرکتیکال1

تأمل و نقدی بر اندیشه شواب با تأکید بر پرکتیکال1 رحمت اله خسروی قلمرو برنامه درسی بدون منتقدان آن قابل تصور نیست. شواب در مطالعات خود اظهار کرد که قلمرو برنامه درسی رو به زوال است، و جکسون حتی وجود برنامه درسی به عنوان یک رشته مطالعاتی را مورد سؤال قرار داد. با وجود این، بیشتر اندیشمندان برنامه درسی از آنجایی که کارشان را درجهت مفهوم پردازی و مطالعه این رشته انجام می‌دهند، به وجود قلمرو برنامه درسی اطمینان دارند. اگرچه برخی اندیشمندان حوزه برنامه درسی ممکن است مناقشه کنند که آیا قلمرو برنامه درسی وجود دارد، و اگر چنین هست چگونه بایستی آن را مفهوم پردازی کرد، در واقع اندک متخصصان عملگرا یافت می‌شود که هستی برنامه درسی را زیر سؤال قرار دهد. با این وجود، جوزف شواب یک فیلسوف علاقمند به حوزه تعلیم و تربیت بر این باور است که « قلمرو برنامه درسی در شرف مرگ و نیستی است، این قلمرو قادر نیست با روش‌ها و اصول موجود به کارش ادامه دهد». او به دانشجویان تحصیلات تکمیلی برنامه درسی تأکید می‌کند انرژی‌هایشان را از بخش تئوریک به بخش عملی، شبه عملی، و به گزینانه بازگردانند (شواب، 1969) .

ادامه »

بحث و گفتگو پیرامون Eclectic

بحث و گفتگو پیرامون Eclectic یکی از مسایل جالب در مقاله‌ی عملی1، که موجب ایجاد بحث‌های طولانی و تأمل‌برانگیز بین اعضای گروه شد، اصطلاح Eclectic بود. از این رو، در این بخش برخی از این بحث‌ها مطرح می‌شود: آل‌حسینی چالشی ایجاد می‌کند و می‌نویسد: داستان من قدری بیش از آنچه پیش‌بینی شده بود، دنباله‌دار شده است، به سه دلیل: اول، پاسخ به درخواست آقای میرعرب، و کمک به ایشان، البته در حد بضاعت و توان، برای بهبود بخشیدن به کیفیت ترجمه. دوم، برداشت‌های دوستان از متن که حین کار، به تدریج به دستم رسید، و باعث شد که بازگردم و برخی مفاهیم را با تفصیل بیش‌تری بیان کنم.

ادامه »

مصاحبه با مایکل کانلی

مصاحبه با مایکل کانلی فرشته آل‌حسینی دکتر محمود مهرمحمدی پروفسور کانلی، مایلیم به شما بگوییم، ارزش این مصاحبه برای گروه ما معادل ارزش ارتباط برای شواب در "عملی" است، یعنی همان ارزش تنوع عادت‌های ذهنی، اهمیت بحث کردن درباره‌ی مسائل‌ خود از دیدگاه‌های مختلف که در نهایت، عمل تأملی را ممکن می‌کند. شما برای ما فردی شناخته شده هستید؛ شما را به واسطه‌ی موضع "بینابینی"‌تان در تدریس، تحقیق، خلق برنامه‌ی درسی، به علاوه، برای تلاش‌های "بینابینی" شرقی-غربی‌ دانشگاهی‌تان به خوبی می‌شناسیم. ما از شما تقاضای یک مصاحبه‌ی کوتاه کردیم، و امیدواریم این مصاحبه یک مصاحبه‌ی کوتاه به معنای واقعی باشد، زیرا به خوبی می‌دانیم شما یک شخصیت "عملی" به معنای واقعی هستید. بنابراین، اگر اجازه بدهید دو سؤال می‌پرسیم. سؤال اول:

ادامه »

نقد و نقد بر نقد!!! ...

نقد و نقد بر نقد!!! ... مصطفی قادری فرشته آل‌حسینی قادری می‌نویسد: دوستان تحلیل کننده‌ی مقاله‌ی کانلی، سروان گرامی سلام استاد فرزانه دکتر محمود مهرمحمدی و همکاران عزیز: نرگس آهنچیان، فرشته آل‌حسینی، عظیمه سادات خاکباز، اعظم زرقانی، رحمت الله خسروی، انسی کرامتی، از کار زیبا و اندیشمندانه‌ی شما عزیزان استفاده‌های بسیار بردم، و دریچه‌های جدیدی حین تفکر درباره‌ی تحلیل‌های ارزنده‌ی شما دوستان به رویم باز شد. از آنجا که تایید حرف‌ها و سخن شما عزیزان بخشی از میل و خواست من است، اما بخش دیگر اندیشه‌های من تفاوتی است که آن را با شما در میان می‌گذارم. در این فرصت این تفاوت‌ها را بر می‌شمارم.

ادامه »

برنامه همایش تربیت معلم

گروه مطالعاتی "برنامه درسی، شواب و عمل فکورانه" تقدیم می‌کند: مخصوص همایش "برنامه درسی و تربیت معلم" دانشگاه شهید رجائی 10 تا 11 اسفند 89 شواب و تحولات عرصه برنامه درسی تربیت معلم "مرگ رشته­ی برنامه­ی درسی" آنچه شواب ما را به آن آگاه کرد و نظریه­ی "عملی" آنچه او به عنوان پادزهر بیماری مهلک این حوزه به ما هدیه داد، به عنوان یک نظریه­ی دهه­ی 1950 در عرصه­ی مطالعات برنامه­ی درسی از دیدگاه برخی منسوخ و خارج از رده و یا در حد نظریه و به عرصه عمل نرسیده نگریسته می­شود. حال آنکه گروه مطالعاتی برنامه درسی، شواب و عمل فکورانه نظر دیگری دارد!

ادامه »

ادبیات کودکان و نوجوانان

گفتن ونو شتن ازدنیای پرفروغ کودکان ونوجوانان کاری دشوار و حساس است. خیال باید کودکانه خیال انگیزی کند و زبان نرم و روان و کودک فهم باشد و ذهن هم کارکرد کودکانه ی خود را از سر بگیرد.....

ادامه »

رونمایی کتاب

کتاب مقتل منظوم فدایی مازندرانی رونمایی شد خبرگزاری فارس: کتاب مقتل منظوم فدایی مازندرانی پس از 24 سال تلاش فرهنگی رونمایی شد. به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، گردآورنده کتاب مقتل منظوم فدایی شنبه 27/6/89 هم زمان با روز شعر و ادب، در مراسم رونمایی از این کتاب بیان داشت: مازندرانی‌ها در همایش‌های فرهنگی حضور پررنگ ندارند.‌‌فریدون اکبری شلدره‌ای اظهار داشت: فدایی مازندرانی بزرگ‌ترین شاعر عاشورایی در تاریخ و ادبیات مازندران است که از دید بیان و قدرت ادبی از شاعران بی‌نظیر مازندران و ایران است. ‌وی با بیان اینکه بخش اول کتاب مقتل منظوم فدایی در سال 77 چاپ شد، بیان داشت: برای گردآوری این کتاب ارزشمند مشکلات و سختی‌های زیادی را تحمل کردم و نزدیک به 24 سال گردآوری این کتاب نفیس طول کشید.

ادامه »

دوره تربیت مدرس کتاب تازه تالیف فارسی سوم راهنمایی

این دوره طی ماه های تیر و مرداد 89 در مرکز تربیت معلم شهید شرافت با حضور نزدیک به 300 نفر از مدرسان اعزامی از سراسر کشور برگزار شد. در این دوره مولفان کتاب آقیان دکتر سنگری، دکتر اکبری، دکتر قاسم پور و دکتر علوی تدریس می کردند. محتوای دوره از مجموعه ای از موضوعات مطابق با برنامه درسی فارسی راهنمایی از قبیل آشنایی با برنامه درسی، بررسی درس به درس کتاب، روش های تدریس، نقد وتحلیل متون، املا و انشا، ارزشیابی و طرح سوال، دستورزبان فارسی و ... تشکیل می داد.

ادامه »

کارگاه آموزشی روش تدریس فارسی ابتدایی

(ویژه معلمان جامعه تعلیمات اسلامی) مدت : 24 ساعت زمان : شهریور89 مدرس : دکتر حسین قاسم پور اهداف آموزشی کارگاه :

ادامه »

گروه مطالعاتی برنامه درسی زبان فارسی

- طبق اعلام امور اداری سازمان پژوهش آقای دکتر علوی مقدم، تابستان 89 به عضویت هیات علمی گروه زبان و ادب فارسی دفتر برنامه ریزی و تالیف کتاب های درسی درآمدند که به این وسیله این موفقیت را به ایشان تبریک می گوییم. -کتاب آموزش املا تالیف دکتر علوی و علیزاده از انتشارات ابوعطا، در تابستان 89 به چاپ چهارم رسد.

ادامه »

استاد شهریار

روز بیست و هفتم شهریور، روز درگذشت محمد حسین بهجت تبریزی ملقب به شهریار، شاعر معاصر آذربایجانی،از سال 1381 به عنوان روز شعر و ادب فارسی نامگذاری شده است.محمد حسین بهجت تبریزی که به حق او را شهریار شعر و سخن نامیده اند، شاخص ترین شاعر ایرانی دوره ی معاصر است و این امر از مهمترین دلایلی است که روز وفات این شاعر بزرگ به عنوان روز ملی شعر و ادب فارسی نام گذاری شده است.

ادامه »

همایش دبیران منتخب و سرگروه های زبان و ادبیات فارسی استان اردبیل

اولین همایش یک روزه دبیران منتخب و سرگروه های استانی زبان و ادبیات فارسی آموزش و پرورش استان اردبیل در شهریور 89 به منظور تبیین شیوه های فعال تدریس در درس زبان و ادبیات فارسی، استفاده بهینه از الگوهای ابتکاری تدریس، با حضور دکتر اکبری از دفتر تالیف و برنامه ریزی کتب درسی، معاون آموزش متوسطه و رییس گروه و کارشناسان تکنولوژی متوسطه اداره کل، شرکت دبیران و سرگروه های درسی ادبیات فارسی نواحی و مناطق استان در سالن اجتماعات خانه معلم برگزار گردید.

ادامه »

پایان نامه

مطالعه تطبیقی برنامه درسی زبان آموزی ایران با کشورهای افغانستان، پاکستان و تاجیکستان استاد راهنما:دکترحسین قاسم پور مقدم- استاد مشاور:دکتر بلقیس روشن- پژوهشگر:اکرم محمدی- شهریور 87 چکیده: هدف از این پژوهش تطبیق و مقایسه برنامه درسی زبان آموزی ایران و سه کشور آسیا (افغانستان، پاکستان وتاجیکستان)و بررسی نقاط قوت وضعف برنامه درسی زبان آموزی موجود در ایران و ارائه رهنمودهایی جهت بهبود برنامه درسی زبان آموزی دوره ابتدایی ایران می باشد.

ادامه »

پایان نامه2

بررسی تأثیر آموزش نگارش بر مکاتبات اداری کارمندان استان همدان استاد راهنما:دکترعلی اصغر کاکوجویباری، استاد مشاور:دکترحسین قاسم پورمقدم، دانشجو: حشمت اله آقائی، شهریور 1388. چکیده : بررسی تأثیر آموزش نگارش بر مکاتبات اداری کارمندان استان همدان موضوع این پژوهش است که با استفاده از روش آماری « طرح دو گروهی پس آزمون » انجام گرفته است .

ادامه »

اخبار فلسفه برای کودکان از دانشگاه الزهرا

معصومه رمضانی فوق لیسانس فلسفه آموزش و پرورش به منظور شناخت بیشتر، توسعه و گسترش آگاهی از برنامه درسی فلسفه برای کودکان تعدادی از دانشجویان دانشگاه الزهرا در این زمینه به فعالیت پرداخته اند و فعالیت های پژوهشی خود را در ارتباط با این برنامه ارائه کرده اند که به برخی از آنها اشاره می شود: خانم میر شفیعیان از دانشجویان این دانشگاه که در اسفند ماه 1388 پایان نامه خود را ارائه نموده است موضوع پایان نامه خود را بررسی برنامه درسی فلسفه برای کودکان بر پرورش توانایی حل مسئله دانش آموزان انتخاب نموده است. وی کار خود را بر پایه روش توصیفی-تحلیلی بنا نموده و با توجه به تعریف و ابعاد مختلف توانایی حل مسئله و اطلاعات مرتبط با برنامه درسی فلسفه برای کودکان، به بررسی توانایی این برنامه در پرورش توانایی حل مسئله دانش آموزان پرداخته است. خانم شیوا رمضانپور از دانشجویان دیگر دانشگاه الزهرا که پروژه کارشناسی ارشد خود را در سال 1388 ارائه نمود، برنامه درسی فلسفه برای کودکان را با استفاده از داستانهای فیلیپ کم بر روی دانش آموزان شهر کرمان انجام داده است. هدف وی از این کار بررسی تاثیر روش اجتماع پژوهشی بر پروش مهارتهای شهروندی دانش آموزان بوده است که با استفاده از روش نیمه تجربی و بر مبنای گفتگو و استدلال در کلاس درس صورت گرفته است.

ادامه »

فعالیت‌های گروه فکرپروری برای کودکان و نوجوانان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

سیده فاطمه موسوی کارشناس پژوهشی گروه فبک در زیر گزارش مختصری از فعالیت‌های بخش های مختلف گروه فبک آمده است: قائم مقام گروه (سعید ناجی) • برگزاری کارگاههای تابستانی جهت آشنایی علاقمندان با برنامه و دوره مقدماتی تربیت مربی: این کارگاهها در سه مرحله ( 3 هفته پیاپی) از تاریخ 6/4/86 تا تاریخ 24/4/86 برگزار شد. در آمد این کارگاهها حدود 5 میلیون تومان بود که به حساب درآمدهای اختصاصی پژوهشگاه واریز شده است. لازم به ذکر است که تدارک امکانات اجرایی وتبلیغاتی برای اینکارگاهها به عهده گروه گذاشته شده بود • برگزاری امتحان برای کارگاههای مذکور و ارئه مدرک به قبولی های این امتحان • اتمام وتحویل طرح ترجمه، بازنویسی و بومی‌سازی داستانهای فبک به معاونت پژوهشی : حاصل این طرح 2 کتاب داستان برای دوره های راهنمایی و ابتدایی و راهنماهای آنهاست در دو جلد کتاب دیگر است که جمعا در قالب 4 کتاب تهیه شده‌اند. • تهیه دو طرح پژوهشی تحقیقاتی در زمینه کندوکاو علمی و کندوکاو اخلاقی در برنامه فبک، که طرح اول پس از بررسی و تصویب در شورای گروه به آن معاونت ارسال گردیده است و گروه در انتظار نظر آن شورای محترم است. • آماده کردن کتابهای لیزا و لیلا برای چاپ در انتشارات پژوهشگاه علوم انسانی

ادامه »

مقاله ارایه شده به گنگره بزرگداشت روز جهانی آموزش فلسفه برای کودکان

دکتر یحیی قائدی عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی (تربیت معلم) [email protected] چکیده ادعای ارتباط فلسفه با آموزش های مدرسه ای بر این پیش فرض استوار است که فلسفه می تواند حالت های انتقادی شاگردان نظیر (تعجب کردن، درخواست معیار کردن و ...) و استدلال، شکل دهی مفهوم، برگرداندن و مهارت جستجوگری را در آنان پرورش دهد (لیپمن2000) فلسفه در مدرسه از یک طرف بحثی در حال پیشرفت، درباره نظام تربیتی آینده ماست به نحوی که می تواند آموزش های سالمی را در این رابطه که فلسفه چگونه می تواند در کلاس ها و سالن های مدرسه اجرا شده و درهم تنیده شود را فراهم نماید. بنابراین فلسفه برای کودکان، توضیح می دهد که چگونه هر معلم در هر موضوعی می تواند مدلی از پژوهش فلسفی را قبول کند و آن را با موقعیت کلاس درس سازگار سازد. فلسفه در صورتی که به عنوان فعالیتی همگانی و گفت و گویی برحسب آنچه سقراط انجام می داد درنظر گرفته شود، خیلی بهتر فهمیده می شود تا اینکه صرفاً به عنوان یک موضوع درسی درنظر گرفته شود که باید در حافظه کودک ریخته شود. (اشهوگ 1999) از طرف دیگر باز بودن فلسفی، سوال کردن و شگفت زده شدن از دنیا – خصوصیاتی انسانی که اغلب غیرقابل تردید، قابل تحسین و جامع هستند - ممکن است سطحی و حتی غیرمولد باقی بمانند .مگر اینکه از بصیرت دیالکتیکی سقراط سرچشمه بگیرد: «من می دانم که چیزی نمی دانم». فلسفه برای کودکان برنامه ای است که کودکان را در تمام مباحث کلاسی در زمینه موضوعات فلسفی مشارکت می دهد. هدف این برنامه بهبود تفکر کودکان را از طریق معرفی بسیاری از «سوالات بزرگ» به آنها و توانا ساختن آنها به بررسی چنین سوالاتی است. با استفاده از این برنامه، معلمان کودکان را به تفکر عمیق تر روی ایده هایی که در پی کار مدرسه ای آنها قرار دارد، تشویق می کنند. این اقدام عمدتاً در یک اجتماع پژوهشی کلاس درس صورت می گیرد. کودکان عمیقاً روی تفکر خود و مهارت های مورد استفاده خود تمرکز خواهند کرد و سپس آنها را هنگامی که در حال بررسی و تقویت ایده های خود و دیگران در پاسخ به معماهای فلسفی هستند، بهبود خواهند بخشید. این مقاله قصد دارد به سوالات زیر پاسخ دهد.

ادامه »

برگزاری کلاس های آموزش فلسفه به کودکان در شهرستان نی ریز

یک دوره کلاس های آموزش فلسفه به کودکان با همکاری کمیسیون مشاوره بانوان در شهرستان نی ریز برگزار گردید. هدف از برگزاری این کلاس ها، آشنایی والدین با تاریخچه، اهداف و روش های آموزش فلسفه به کودکان بود. جوادفرزانفر، دانشجوی دکترای فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه تربیت معلم تهران، که مدرس این کلاس ها بود، برگزاری چنین کلاس هایی را برای همه قشرها ثمربخش دانست و آن را برای پرورش تفکر کودکان حیاتی ذکر کرد. برخی از منابعی که در این کلاس ها از آن استفاده شد، عبارت بود از:

ادامه »

کی از همه خوشگلتره

نویسنده: سحر سلطانی دانلود متن از لینک زیر

ادامه »

پایان نامه

عنوان: بررسی چالش ها و فرصت های آموزش فلسفه به کودکان و ارائه الگویی مطلوب برای آموزش و پرورش ایران دانشجو: فاطمه السادات موسوی استاد راهنما: دکتر افضل السادات حسینی استاد مشاور: دکتر یحیی قائدی تاریخ دفاع: 5/7/1389 خلاصه ای از پایان نامه

ادامه »

مقاله چاپ شده در مجله تازه های علوم تربیتی شماره 15

عنوان: بررسی تاثیر اجرای برنامه « فلسفه برای کودکان » بصورت اجتماع پژوهشی بر بهبود روابط میان فردی در دانش آموزان مقطع ابتدایی شهر تهران از دید آموزگاران مهرنوش هدایتی ،یحیی قائدی، عبدالله شفیع آبادی، غلامرضا یونسی

ادامه »

یک بود یک نبود

من کیم متن داستان در لینک زیر

ادامه »

گزارش همایش: برنامه درسی ملی: نقد و نظر

لیلا خسروشاهی و نرگس مرتاضی مهربانی دانشگاه شهید بهشتی انجمن مطالعات برنامه درسی ایران همایش برنامه درسی ملی: نقد و نظر را در روز چهارشنبه 14 مهر 1389 با همکاری دانشگاه تربیت معلم و سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برگزار کرد. در این برنامه که با تلاوت آیاتی از قرآن و خوش‌آمدگویی ریاست دانشگاه تربیت معلم آغاز شد، ابتدا دبیر همایش، دکتر حسن ملکی به اهداف همایش اشاره نمودند. ایشان از برنامه‌ی درسی ملی، با وجود این‌که دارای مبانی ارزشی و اعتقادی است، به‌عنوان یک کار انسانی یاد کرده و به همین دلیل آن را قابل نقد دانستند.

ادامه »

یازدهمین کنفرانس در پانزدهمین سال

گزارش: مانی رضائی دانشگاه شهید بهشتی در روزهای27 تا 30 تیر 1389، محمودآباد شاهد برگزاری یازدهمین کنفرانس آموزش ریاضی ایران بود. این کنفرانس با حمایت وزارت آموزش و پرورش ایران، اتحادیه‌ی انجمن‌های معلمان ریاضی کشور، انجمن ریاضی ایران، انجمن آمار ایران با حضور بیش از 1200 نفر از شرکت‌کنندگان از سراسر کشور برگزار شد. توجه ریاضی‌دانان به این کنفرانس (نسبت به کنفرانس‌های پیشین) کم‌سابقه بود تا جایی که حضور سخنرانان مدعو از میان ریاضی‌دانان چشمگیر بود. در مجموع، علاوه بر چهار سخنرانی عمومی یک ساعته، 12سخنرانی 45دقیقه‌ای برگزار شد. به‌علاوه، 134 مقاله در چند بخش (به‌صورت 12 سخنرانی موازی) 20 دقیقه‌ای؛ و 188 مقاله به‌صورت پوستر ارایه شد. از سوی دیگر، 26 کارگاه آموزشی، 24 نمایشگاه ریاضی و 8 میزگرد آموزشی، نشان از برنامه‌ای فشرده در یازدهمین کنفرانس آموزش ریاضی ایران داشت. محورهای کنفرانس به‌شرح زیر اعلام شد:

ادامه »

معرفی کتاب

سهیلا غلام­آزاد موسسه برنامه ریزی درسی و نوآوری­های آموزشی نام کتاب: The Death and Life of the Great American School System نویسنده: Diane Ravitch ناشر: Basic Books سال انتشار: 2010 کتاب مرگ و زندگی نظام مدرسه­ای بی­نظیر امریکایی، استدعای صادقانه­ی یکی از معروف­ترین کارشناسان آموزش و پرورش امریکا جهت حفظ و نوسازی آموزش عمومی در این کشور است.

ادامه »

هفته ملی آمار در ایران

علی رجالی خانه ریاضیات اصفهان و دانشگاه صنعتی اصفهان "سال‌هاست انجمن آمار ایران و خانه ریاضیات اصفهان با مشارکت انجمن‌های علمی آموزشی معلمان ریاضی تلاش می‌کند جایگاه آموزش آمار در مدارس را تقویت و با برگزاری مسابقات آمار دانشآموزی، دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان را به این رشته مفید از دانش بشری علاقه‌مند سازند و معلمان را با روش‌های تدریس آمار آشنا نمایند. خوشبختانه در سال جاری کمیسیون آمار سازمان ملل روز 28/7/89 (20 اکتبر) را روز جهانی آمار اعلام نموده است، انجمن آمار ایران با استفاده از این اعلام جهانی، هفته 28/7/89 لغایت 4/8/89 را هفته آمار نامیده است و تلاش می‌کند در این هفته برنامه‌هایی را برای شناسایی اهمیت علم آمار در میان شهروندان، دانش‌آموزان، مسئولین و برنامه‌ریزان ارائه دهد. در این خلاصه تلاش می‌شود برخی از برنامه‌ها و اصطلاحات مورد نیاز در رابطه با آموزش آمار در مدارس و آگاه‌سازی معلمان به اهمیت آموزش صحیح علم آمار مطرح شوند"

ادامه »

ابزار تحلیل برنامه درسی تربیت بدنی

معرفی کتاب: ابزار تحلیل برنامه درسی تربیت بدنی دکتر علی خسروی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی کتاب "ابزار تحلیل برنامه درسی تربیت بدنی (Physical Education Curriculum Analysis Tool) توسط دپارتمان خدمات بهداشتی و انسانی و مراکز پیشگیری و کنترل بیماری­ها با همکاری متخصصان تربیت بدنی امریکا به چاپ رسیده است. این ابزار تحلیلی به کارکنان موسسات آموزشی، مدارس و دانشگاهها کمک می­کند تا بتوانند میزان تناسب برنامه­های درسی تربیت بدنی را با استاندارد های ملی اصول راهنما( بهترین اقدامات برای کیفیت برنامه درسی تربیت بدنی) مورد ارزیابی قرار دهند.

ادامه »

Centers for Disease Control and Prevention

This publication was produced by the National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion of the Centers for Disease Control and Prevention. Centers for Disease Control and Prevention Jeffrey P. Koplan, MD, MPH, Director National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion James S. Marks, MD, MPH, Director

ادامه »

تجزیه تحلیل تطبیقی )محتوای( دوره تحصیلی آموزشی تربیت معلم تربیت بدنی در چین و فرانسه

تجزیه تحلیل تطبیقی )محتوای( دوره تحصیلی آموزشی تربیت معلم تربیت بدنی در چین و فرانسه پیر آ.پیانیا و آزدین س.موسا ترجمه: مریم نادری این بررسی 3 سال اول دوره تحصیل تربیت معلم در هر دو کشور را مقایسه می‌کند. جدول 1 درس‌های ارائه شده در برنامه درسی هر کشور نشان می‌دهد (که بر اساس ساعت‌های درسی طبقه‌بندی شده اند) . جدول 1- عناوین آموزشی ردیف فرانسه چین 1 فعالیت‌های بدنی و ورزش فعالیت‌های بدنی و ورزش 2 علم زیست شناسی زبان‌های خارجه 3 علوم اجتماعی فلسفه و سیاست 4 روش تحقیق علم زیست شناسی 5 غیره غیره 6 آموزش (کارورزی) عملی علوم کامپیوتر 7 اظهار گفتاری و شنیداری روش تحقیق 8 علوم کامپیوتر علوم انسانی 9 زبان خارجه اظهار گفتاری و شنیداری 10 چهارچوب سازمانی/ قانونی چهاچوب سازمانی/ قانونی

ادامه »

برنامه درسی تربیت بدنی دوره راهنمایی تحصیلی

برنامه درسی تربیت بدنی دوره راهنمایی تحصیلی ( رویکردها٬ الگوها واهداف) دکتر محمد جوادی پور قسمت اول دوره راهنمایی تحصیلی به عنوان یکی از مقاطع مهم نظام آموزشی نقش موثری در شناخت استعدادها و ظرفیت های دانش آموزان ایفا می نماید. این دوره با هدف شناخت خصوصیات و ویژگی های رشد بدنی٬ ذهنی٬ عاطفی و اجتماعی فراگیران و سوق دادن آنها به سمت رشته های تحصیلی متناسب و هماهنگ با علایق آنها طراحی شده است.در این زمینه برنامه درسی به عنوان محورواساس فعالیت های آموزش و پرورش نقش حیاتی در تحقق اهداف پیش بینی شده دوره راهنمایی بر عهده دارد.درس تربیت بدنی در کنار سایر دروس پیش بینی شده اهداف مختلفی را دنبال می کند که یکی از مهترین آنها حفظ و ارتقائ آمادگی جسمانی دانش آموزان است. برنامه درسی تربیت بدنی در ئوره راهمایی تحصیلی در ارتباط طولی با اهداف دوره ی تحصیلی دوره ی ابتدائی طراحی شده است و موجب بهبود و ارتقائ آمادگی جسمانی و مهارت های حرکتی دانش آموزان می گردد(1). برای تدوین و طراحی برنامه درسی مناسب دوره راهنمایی فعالیت های مختلفی باید صورت گیرداما قبل از هر چیز شناخت دقیق منابع برنامه درسی اعم از جامعه٬ دانش آموز و علم تربیت بدنی ضروری است. شناخت ویژگی های جسمانی شناختی٬ عاطفی و اجتماعی دانش آموزان ٬ شناخت ویژگی هی خاص و عمومی یک برنامه درسی تربیت بدنی مطلوب و آشنایی با محتوای آموزشی متناسب مهترین نتایج و خروجی قابل پیش بینی برای این دوره خواهد بود(2). برنامه درسی تربیت بدنی دوره راهنمایی در استمرار برنامه درسی دوره ابتدائی علاوه بر تاکید بر آمادگی جسمانی به فعالیت های تخصصی نظر دارد چرا که توسعه تربیت بدنی و ورزش در دوره راهنمایی نقش تعیین کننده ایی در توسعه الگوی ورزشی دارد. در نگاه کلی می توان به این جمع بندی رسید که کسب و حفظ آمادگی جسمانی٬ ترویج وتوسعه شیوه زندگی فعال٬ غنی سازی اوقات فرغت و گذر از مهارت ها و ورزش های پایه به مهارت ها و ورزش های تخصصی می تواند رویکردهای اساسی برنامه درسی تربیت بدنی قلمداد گردد.

ادامه »

برنامه درسی تربیت بدنی مدارس ابتدایی آلمان

برنامه درسی تربیت بدنی مدارس ابتدایی آلمان دکتر محمد رضا اسمعیلی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد برنامه درسی تربیت بدنی از آنجایی که نظام آموزشی آلمان بر طبق نظام فدرال اداره می‌شود و تدوین برنامه درسی در آن به عهدة مراکز ایالتی است، تحقیق حاضر بر روی برنامه درسی تربیت بدنی یکی از استانهای این کشور یعنی استان هسن متمرکز است. استان هسن از استانهای مرکزی آلمان است و مرکز آن شهر ویسبادن تقریباً در مرکز کشور آلمان قرار دارد. فرانکفورت نیز که یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای آلمان است در این استان قرار دارد.

ادامه »

اهداف برنامه درس تربیت بدنی دوره ابتدایی در ایران

اهداف برنامه درس تربیت ­بدنی دوره ابتدایی در ایران دکتر افسانه سنه درس تربیت­بدنی این قابلیت را دارد که در کنار تعلیم حرکت، از طریق حرکت برای تعلیم مؤثر واقع شود. در برنامه­های درسی درهم تنیده، تربیت­بدنی می­تواند کمک مؤثری برای سایر دروس باشد. در برنامه­ی درسی تربیت بدنی، جهت دهی اساسی یاددهی- یادگیری، کسب و حفظ سلامتی برای دانش­آموزان است؛ از این رو، اهداف آموزشی حیطه­های سه­گانه­ی زیر را شامل می­شود:

ادامه »

گزارشی از ویژه نامه برنامه درسی و صنعت فصلنامه مطالعات برنامه درسی

با عنایت به اهمیت امر آموزش در سازمان ها و صرف مبالغ گزاف در این خصوص، وجود یک سیستم مناسب و بهره ور برنامه ریزی آموزشی از اهمیت خاصی برخوردار است و دانش برنامه درسی به عنوان قلمرو علمی که به پیش بینی فرصتها و وقایع آموزرشی به منظور دستیابی به نتایج آموزشی می پردازد می تواند نقش به سزایی در این زمینه ایفا نماید. اما متاسفانه در آموزش صنعتی کشور ما این مهم مغفول مانده است. از آنجا که انجمن مطالعات برنامه درسی وظیفه تدارک دانش مورد نیاز در برنامه درسی را به عهده دارد، گروه مطالعاتی برنامه درسی و صنعت در راستای اهداف و برنامه های خود، پیشنهاد تخصیص شماره ای از فصلنامه مطالعات برنامه درسی به موضوع برنامه درسی و صنعت را ارائه نمود و با تصویب هیئت تحریریه فصلنامه این امر بطور رسمی در دستور کار این گروه قرار گرفت.

ادامه »

آشنایی با دونالد کرک پاتریک

تهیه کننده: منصوره ایران نژاد دانشجوی کارشناسی ارشد برنامه ریزی آموزشی کسانی که در زمینه ارزیابی آموزشی فعالیت می کنند با نام"دونالد کرک پاتریک" ارائه دهنده مدل4 سطح ارزیابی آموزشی آشنا هستند. دونالد کرک پاتریک"، پرفسور افتخاری دانشگاه ویسکانسین در امریکای شمالی و رئیس سابق انجمن آموزش و توسعه آمریکا (ASTD) می باشد. او مدارک BA,MA,PHD را از دانشگاه ویسکانسین در مدیسون گرفت. علت اصلی شهرت او، ارائه الگویی موثر برای ارزیابی آموزشی است که متشکل از 4 سطح ارزیابی آموزشی می باشد. افکار کرک پاتریک برای اولین بار در سال 1959، در مجموعه ای از مقالات در ‌مجله آموزش و توسعه آمریکا منتشر شد. اما بیشتر شهرتش به خاطر انتشار کتابی به نام "ارزیابی برنامه های آموزشی" می باشد. او همچنین چندین کتاب مهم در مورد آموزش و ارزیابی نوشته است و اخیرا با پسر خود جیمز آثاری تالیف نموده و برای تعداد زیادی از بزرگترین شرکت های دنیا نیز خدمات مشاوره ارائه نموده است. کتاب ارزیابی برنامه های آموزشی وی که در سال 1994 چاپ شده است افکار بنیادین او را شرح می دهد از همین رو سبب انتشار هر چه بیشتر افکار او گشته است و دیدگاه او نیز به عنوان بهترین الگوی آموزش و یادگیری در سطحی گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. 4 سطح الگوی ارزیابی کرک پاتریک در حال حاضر نوع استاندارد صنعتی در جوامع آموزشی و HR محسوب می شود. او به تازگی شرکت خود را به نام شرکای پاتریک تاسیس نموده است تا از این طریق بتواند به سازمان ها در خصوص برنامه ریزی و ارزشیابی دوره های آموزشی خدمات مشاوره ارائه دهد. وب سایت آن اطلاعاتی در مورد خدمات و شیوه اش فراهم می کند. www.kirkpatrickpartners.com

ادامه »

معرفی گروه مطالعاتی برنامه درسی و صنعت

مقدمه امروزه با عنایت به شتاب تغییرات و رقابت فزاینده، سازمانها بیش از هر زمان دیگر برای کسب نتایج و حفظ خود تلاش می کنند و آموزش برای این دو هدف (کسب نتایج و حفظ بقاء) بسیار مهم می باشد. زیرا این آموزش است که موجب بهبود عملکرد سازمان و تعالی آن می گردد.

ادامه »

مصاحبه با آقای دکتر ایرج سلطانی

مدیر آموزش، تحقیقات و توسعه شرکت فولاد مبارکه اصفهان 1- لطفا در ابتدا ضمن معرفی خود برای خوانندگان خبرنامه، مختصری در خصوص فعالیتهای آموزش و توسعه منابع انسانی شرکت فولاد مبارکه برایمان بگویید . اینجانب ایرج سلطانی دارای دکتری مدیریت آموزشی بوده که فعالیت های خود را در چهار بخش زیر خلاصه می کند . الف) فعالیت های آموزشی که در این خصوص از سال های قبل در دانشگاه تدریس نموده و در حال حاضر در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دروس مدیریت استراتژیک، مدیریت منابع انسانی، سازماندهی و رهبری ... درخدمت دانشجویان هستم .

ادامه »

بار دیگر ... موفقیتی جدید از جوانان ایرانی

بار دیگر جوانان ایرانی در المپیاد جهانی نجوم مقام آفرین بوده اند. با اینکه در مدارسمان آموزش نجوم انجام نمی شود اما جوانان ایرانی با ذوق و علاقه ذاتی به دنبال یادگیری نجوم هستند. آنان بار دیگر سرافرازانه پرچم ایران را برافراشتند و تیم دانش آموزی المپیاد نجوم ایران در المپیاد جهانی نجوم سال۲۰۱۰ که در چین برگزار شد با کسب رتبه ی سوم جهانی بعد از هند و لهستان قرار گرفتند و با موفقیت به ایران بازگشتند. به گفته ی رییس المپیاد جهانی نجوم در چین : تیم ایران هر سال قوی تراز گذشته در المپیاد نجوم شرکت می کند.

ادامه »

تبریک فرارسیدن سال تحصیلی جدید

آغاز سال تحصیلی ۹۰-۸۹ و فرا رسیدن بهار آموزش مبارکباد. به امید آنکه سال تحصیلی ۹۰-۸۹ سال موفقیت های هرچه بیشتر پیشگامان عرصه ی علم و دانش در ایران زمین با شد.

ادامه »

نمایشگاه 1001 اختراع جهان اسلام

دکتر شکرباغانی: این نمایشگاه در سال 2009 در منچستر انگلستان دایر شد رییس جمهور ترکیه با بازدید از این نمایشگاه به برپایی آن در ترکیه علاقمند شد و امسال این نمایشگاه در استانبول ترکیه برگزار شده است. این نمایشگاه در 18 سپتامبر 2010 توسط رییس جمهور ترکیه افتتاح شد.(عکس زیر) و تاکنون بیش از 400000 نفر بازدید کننده داشته است و همچنان ادامه دارد.

ادامه »

جدول برگزاری کارگاه ها در همایش بین المللی آموزش علوم و فناوری با تاکید بر جهان اسلام

مورخ 12 الی 14 آذر 1389 جزیره کیش لازم به ذکر است ازآنجاییکه ظرفیت هر کارگاه 30 نفر میباشد اولویت ثبت نام در کارگاه ها با افراد زیرمیباشد: 1-افرادی که وجه ثبت نام در همایش را به حساب مربوطهواریز کرده اند 2 -افرادی که زودتر در کارگاه ثبت نامنمایند.

ادامه »

برگزاری کارگاه در همایش آموزش علوم و فناوری با تأکید بر جهان اسلام

«آموزش علوم به روش پژوهش محوری با استفاده از دستیار آموزشی» در همایش بین المللی آموزشعلوم و فناوری با تأکید بر جهان اسلام 12 الی 14 آذر ماه 1389- جزیره کیش با عنایت به این که در روز جمعه 12 آذر 1389 در پیش افتتاحیه همایش با برپایی 7 کارگاه مواجه هستیم در مورد ضرورت ارائه کارگاه با عنوان «آموزش علوم به روش پژوهش محوری با استفاده از دستیار آموزشی» از قول مجری برگزاری این کارگاه خانم دکتر اشرف السادات شکرباغانی این گونه مطرح می شود: بدون تردید انگیزه‌هاى درونی شاگردان مثل هدف‌ها، علائق، و خودپنداره و شرائط انگیزشی بیرونی مثل چگونگی برنامة درسی و نحوة کار معلم در پیشرفت شاگردان مؤثر است (لطف‌آبادى، 1387، ص 117). شاگرداانی که توانایی‌ها و استعدادهای مشابهی دارند، بسیارند ولی در پیشرفت تحصیلی تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند (سیف، 1387، ص 348). نتیجة پژوهش‌ها نشان می‌دهد که عوامل متعددی در این زمینه موثر هستند. یکی از مهم‌ترین عوامل، برنامه ی دقیق و کارآمد آموزشی است. پیشنهادکارگاه آموزش علوم به روش پژوهش محوری با استفاده از دستیار آموزشی نیز از این نوع برنامه ی آموزشی است که با در نظر گرفتن انگیزه‌هاى درونی شاگردان می تواند در پیشرفت آنان مؤثر باشد.

ادامه »

گزارشی از همایش برنامه درسی ملی نقد ونظر

همایش برنامه درسی ملی نقد ونظر در روز 14 مهرماه 1389 از ساعت 18-8 در دانشگاه تربیت معلم برگزار شد. این همایش به جهت نقد و بررسی برنامه درسی ملی برگزار شد و به بحث های جالبی از دیدگاه های مختلف پرداخت، به طوریکه دست اندرکاران نگاشت سوم سند برنامه درسی ملی را مجبور به پاسخگویی نمود.

ادامه »

سال جهانی شیمی

جناب آقای دکتر عابد بدریان: سال 2011 سال جهانی شیمی نامگذاری شده است. به این مناسبت پیش بینی شده است تا هفتمین کنفرانس آموزش شیمی ایران در سال جهانی شیمی، در شهر زنجان برگزار گردد.

ادامه »

نشست علمی

طرح واره های مربوط به درک دانش آموزان سال دوم متوسطه مبحث سینماتیک از کتاب فیزیک چکیده

ادامه »

سرآغاز یک تلاش

معرفی گروه مطالعاتی "برنامة درسی، شواب و عمل فکورانه" نزدیک به چهار دهه از زمانی که هشدار تکان دهندة "مرگ حوزة برنامة درسی" توسط جوزف شواب در رشتة برنامة درسی بیان شد، می­گذرد. شواب با بیان نظریة "عملی" خود دستاویزی برای رهایی از پرتگاه مرگ برای حوزة برنامه ریزی درسی ارائه داد و به سهم خود برای ادامة حیات و پویائی رشته ارائه طریق کرد. با گذشت چهل سال از بیان این نظریه، نمی‌توان آن را منسوخ و مطرود دانست. به نظر می­رسد در چهار دهة گذشته این حوزه نتوانسته است خود را از هشداری که شواب مطرح کرد برهاند و با بهره‌گیری از نظریة "عملی" او از تهدیدهای هستی سوز در امان بماند. در جامعة علمی ایران نیز درک مفهومی و کاربرد نظری این میراث تاریخی مغفول واقع شده است و این مهم آنچنان که باید به دانش جویان، دانش پژوهان و برنامه ریزان درسی شناسانده نشده است. گروه مطالعاتی "برنامة درسی، شواب و عمل فکورانه" سعی دارد به شناخت ابعاد نظری و بسط تئوری "عملی" شواب، و نیز بهره گیری از آن در ارتقاء کیفیت تصمیم گیری‌های ناظر به برنامه­ریزی درسی بپردازد.

ادامه »

نگاهی به اولین کنفرانس بین‌المللی برنامة درسی "عملی"*

نگاهی به اولین کنفرانس بین‌المللی برنامة درسی "عملی"* فرشته آل‌حسینی دانشگاه تربیت معلم پکن در اواسط ژوئن 2009، میزبان اولین کنفرانس بین‌المللی برنامة درسی"عملی" بود. محققان برنامة درسی و شماری از متفکران سرشناس مکتب عملی از شرق و غرب، در این رویداد علمی گرد هم آمدند تا با ایجاد فضای گفتگوی بین فرهنگی[1]، فهم و تجربیات خود را در زمینة مطالعات "عملی" برنامة درسی به اشتراک بگذارند.

ادامه »

معرفی اندیشمندان مکتب "عملی" مایکل کانلی

فرشته آل‌حسینی مایکل کانلی دانشجوی دکتری سابق شواب، و استاد (بازنشسته) مؤسسة مطالعات تربیت اُنتاریو (OISE)، در دانشگاه تورنتوی کانادا، از دانشمندان برجسته و فعال مکتب "عملی" در زمینة برنامة درسی؛ پیشرفت تدریس؛ و تربیت و رشد حرفه‌ای معلمان است. کریگ و راس (2008) میان شواب و کانلی یک خط فکری پررنگ ترسیم کرده‌اند: خط شواب-کانلی. شماری از محققان سنت عملی، از جمله خود کریگ و راس، در این خط مشغول به فعالیت هستند، و این مسیر را برای تحقیقات عملی خود برگزیده‌اند. کانلی و همراه قدیمی او کلندینین[1] را، بیش‌تر به اعتبار ایدة «معلم به عنوان برنامه‌ساز درسی»‌‌شان می‌شناسند. آنها مفهوم معلم را بر اساس امکانات نظریة عملی شواب، مورد مفهوم‌پردازی مجدد قرار دادند،

ادامه »

نقد و بررسی مقاله مایکل کانلی

Main Concepts in Being Practical with Schwab: Research and Teaching in the Foothills of Curriculum[1] Michael Connelly

ادامه »

The SAGE Handbook of Curriculum and instruction

کتاب مرجع برنامة درسی و آموزش"، اولین کتاب جامع در 15 سال اخیر در این حوزه است که در سال 2008 توسط انتشارات Sage منتشر شده است. گردآورنده اصلی این کتاب، "مایکل کانلی" می‌باشد. هدف از تدوین این کتاب، بررسی تحولات و پیشرفتهای حوزة برنامة درسی و آموزش با تمرکز بر مفاهیم عملی[1]، نظری[2] و زمینه­ای[3] می‌باشد.

ادامه »

معرفی گروه مطالعاتی برنامه درسی ریاضی

آموزش ریاضی یک حوزه ی معرفتی وسیع است که از اواسط قرن بیستم، رسمیت بیشتری یافت و به سبب نیازمندی های شدید اجتماعی به توسعة آموزش عمومی، مورد توجه مراکز آکادمیک و تحقیقی قرار گرفت.

ادامه »

ICT در برنامه درسی ریاضی

گزارشگر: مانی رضائی به همت مؤسسه‌ی پژوهش برنامه‌ریزی درسی و نوآوری‌های آموزشی، «نشست علمی ICT در برنامه درسی ریاضی» روز چهارشنبه 12/3/1389 در سالن اجتماعات سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برگزاری شد.

ادامه »

حوزه­ی مطالعاتی آموزش ریاضی و نسبت آن با مطالعات برنامه­ی درسی

زهرا گویا دانشگاه شهید بهشتی آموزش ریاضی به عنوان یک رشته­­­­ی دانشگاهی با دو حرکت که ریشه در نیازهای اجتماعی زمان خود داشت، شروع شد: 1. سپرده شدن آموزش معلمان ریاضی به دانشگاه ها؛ 2. تلاش ریاضی دان ها برای اصلاح برنامه­ی درسی ریاضی دوره­ی متوسطه.

ادامه »

برنامه درسی ملی: هست‌ها و بایدها

زهرا گویا دانشگاه شهید بهشتی چکیده در این مقاله، با اشاره مختصری به نقش نظام‌های آموزشی متمرکز و غیرمتمرکز در هماهنگ کردن برنامه‌های درسی، به دو حرکت عمده که در غرب به وقوع پیوست، پرداخته می‌شود. این دو، اعلام برنامه درسی ملی انگلستان در سال 1988 به صورت تجویزی و دیگری، تبیین استانداردهای برنامه‌های درسی و به طور مشخص، برنامه درسی ریاضی در ایالات متحده آمریکا به صورت توصیه‌ای بود که از سال 1989 آغاز شد. برنامه درسی ملی انگلستان باعث ایجاد بحث‌ها و متقشات جدیدی در عرصه‌های ملی و بین‌المللی شده است و هم‌زمان، استانداردهای آموزشی و چگونگی تأثیرگذاری احتمالی آنها در نظام‌های آموزشی غیرمتمرکز، عرصه را به روی گفت و گوهای نظری و کاربردی جدید گشوده است. در این مقاله به اختصار، مروری بر این دو جریان می‌شود تا بتوان از تجربه‌های متنوع اخیر، توشه‌ای برای برنامه‌های بومی اندخت. کلیدواژه‌ها: نظام آموزش رسمی، برنامه درسی متمرکز، برنامه درسی ملی، مدرسه، استانداردهای آموزشی.

ادامه »

گزارش سفر به فرانسه

موضوع:شرکت در سمینار "آموزش پژوهش محور" که توسط گروه lama la pate فرانسه -پاریس 52شرکت کننده از 35 کشور شرکت کننده ایرانی:طاهره رستگار از انجمن ترویج علم ایران زمان:17-23 مای یا 27اردیبهشت الی3 خرداد؟

ادامه »

گزارش کارگاه ساخت اسطرلاب

روز چهارشنبه ۱۶ تیرماه کارگاه ساخت اسطرلاب با استقبال فراوان علاقمندان علم نجوم مواجه شد. بطوریکه شرکت کنندگان در این نشست تقاضای اجرای مجدد این کارگاه را خواستار شدند. امیدواریم در پاییز امسال این کارگاه مجدداْ برگزار شود.

ادامه »

تاریخچه ایجاد کمیته ی آموزش نجوم مبتنی بر فرهنگ وتمدن اسلامی

یکی از زیرمجموعه های گروه پژوهش در برنامه‌های درسی علوم تجربی موسسه پژوهشی برنامه ریزی درسی و نوآوریهای آموزشی

ادامه »

یک اتفاق جالب: دو ماه در آسمان

روز ۵ شهریور امسال را به خاطر بسپارید. نیمه شب ۵ شهریور امسال در آسمان دو ماه خواهید دید.

ادامه »

آموزش شیمی

معرفی کتاب: کتاب «آموزش شیمی» تالیف دکتر عابد بدریان در 244 صفحه از طرف انتشارات مبنای خرد منتشر شد. در این کتاب علاوه بر پرداختن به شیوه های مختلف آموزش شیمی و چگونگی انجام فعالیت های عملی، نحوه ی کاربرد فناوری اطلاعات در آموزش شیمی و یادگیری شیمی بطور خاص مورد توجه قرار گرفته است.

ادامه »

نقش مباحث نجوم در کتاب‌های درسی باید پررنگ‌تر شود

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش ایرنا، "عابد بدریان" در نشست نقد و بررسی عملکرد آموزش و پرورش در سال جهانی نجوم در سینما فلسطین گفت: موسسه پژوهشی برنامه‌ریزی درسی و نوآوری‌های آموزشی با تشکیل کمیته آموزش نجوم تلاش کرد تا از طریق پژوهش به نیازهای آموزش و پرورش پاسخ دهد.

ادامه »

مختصری از سخنرانی دکتر مسعود صدرالاشرافی در جلسه سیگ علوم

(شنبه دوم مرداد 1389) موضوع سخنرانی : کژ فهمی در یادگیری علوم، پیشگیری و چاره جویی دکتر مسعود صدرالاشرافی دارای دکترای آموزش فیزیک از آمریکا(در سال 1357)

ادامه »

گروه مطالعاتی برنامه درسی و فاوا

رسالت مهم گروه تخصصی فاوا و برنامه درسی شناسایی ابعاد و نحوه کاربرد فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی در مراحل مختلف طراحی، برنامه ریزی و اجرای برنامه های درسی است. فناوری های ارتباطی قابلیت های گوناگونی برای اثر گذاری بر برنامه های درسی دارند و به شیوه های مختلف می توان آنها را با برنامه درسی تلفیق کرد: تلفیق فناوری اطلاعات در کلاس های حضوری، ترکیب محیط یادگیری الکترونیکی با حضوری(یادگیری تلفیقی) و یادگیری کاملا الکترونیکی.

ادامه »

معرفی وبلاگ ها

وبلاگ یکی از ابزارهای ساده و در حین حال پرکاربرد نسل دوم وب(وب.دو) است که در بین کاربران عمومی، معلمان و دانش آموزان محبوبیت زیادی دارد. از این ابزار می توان به شکل های مختلف در آموزش های کلاسی و الکترونیکی استفاده کرد. همچنین از این ابزار می توان در مراحل مختلف پژوهش استفاده کرد. در ادامه دو نمونه از وبلاگ هایی که زمینه یادگیری الکترونیکی مطالب سودمندی را منتشر می کنند، برای علاقمندان معرفی می شود.

ادامه »

مدارس هوشمند

یکی از جلوه های توسعه کاربرد فناوری اطلاعات در برنامه درسی مدارس متوسطه گرایش به راه اندازی «مدارس هوشمند» است. این مفهوم که از چند سال پیش وارد نظام آموزش و پرورش کشورمان شده است، اشاره به مدرسه ای دارد که با به کارگیری فناوری اطلاعات تلاش می کند برنامه درسی را متناسب با توان، نیاز و استعداد های یاد گیرندگان منعطف سازد.

ادامه »

دانشگاه های الکترونیکی

توسعه دانشگاه ها در محیط الکترونیکی از جهات مختلف قابل تامل است. اولا داوطلبان ورود به دانشگاه غالبا افراد بزرگسالی هستند که با حضور در دانشگاه هزینه های زیادی را به عنوان «هزینه فرصت از دست رفته» می پردازند، ولی نوجوانان و کودکان با چنین شرایطی روبرو نیستند.

ادامه »

همایش های یادگیری الکترونیکی

برگزاری همایش ها و کنفرانس ها مختلف در یک حوزه علمی به توسعه آن می افزاید و موجب افزایش انگیزه پژوهشگران آن حوزه می شود. دو سه سال بعد از توسعه یادگیری الکترونیکی در ایران برگزاری سلسله همایش های سالانه آن راه اندازی شد.

ادامه »

ابزارهای اینترنتی

امروزه ابزارهای فراوانی در اینترنت وجود دارند که کاربران عادی اینترنت، معلمان، دانش آموزان و پژوهشگران می توانند از این ابزارها متناسب با مقاصد خود بهره گیرند. مواردی از این ابزارها عبارتند از:

ادامه »

گزارش سفر علمی- آموزشی تاجیکستان

مقصد: کشورتاجیکستان ،شهر دوشنبه هدف: برگزاری کارگاه تالیف کتاب درسی و بررسی متون تولیدی صنف های 8،9،10 و 11 وزارت معارف تاجیکستان و آماده سازی آن ها برای چاپ درایران.

ادامه »

اهم فعالیت های دکتر سید بهنام علوی مقدم

مقالات: - جمله های سببی و دومتممی از منظر نظریه حاکمیت و مرجع گزینی ،نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی کرمان ،1388. - میزان یادگیری و گسترش واژه های اشتقاقی در کودکان دو زبانه و ارتباط آن با رده شناسی زبان، فصل نامه علمی پژوهشی انجمن مطالعات برنامه درسی ایران.

ادامه »

گزارشی از فعالیت های فریده عصاره

الف مقالات):1-مقاله بررسی توانش نحوی کودکان شش ساله تهرانی (چاپ درسالنامه رشد1389) 2- مقاله بررسی مقایسه ای توانش نحوی کودکان شش ساله ایرانی ترک زبان آذری بافارس زبان(ارائه در همایش دوزبانگی-تبریز) 3- مقاله بررسی توانش زبانی کودکان پیش دبستانی تهرانی درحوزه صرف4- مقاله پیشنهاد الگویی برای برنامه زبان آموزی پایه اول در مناطق دو زبانه (ارائه درمجموعه مقالات همایش دوزبانگی-تبریز)

ادامه »

گزارش همایش نقد و بررسی برنامه درسی زبان آموزی دوره ابتدایی از منظر زبان شناسی و برنامه ریزی درسی

بسمه تعالی از آنجایی که برنامه درسی آموزش زبان فارسی در دوره ابتدایی جایگاهی ارزشمند و حیاتی در تعلیم و تربیت، انتقال علوم وفنون و ارزشهای دینی و ملی به دانش آموزان و آینده سازان این مرز و بوم دارد، گروه پژوهش در برنامه های درسی زبان از موسسه پژوهشی برنامه ریزی درسی همایش "نقد وبررسی برنامه درسی زبان آموزی دوره ابتدایی" را برگزار کرد. همایش مذکور در روز پنج شنبه 29/11/1388 از ساعت 17-9 در محل تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و با حضور تنی چند از صاحبنظران، کارشناسان، اساتید، دانشجویان و معلمان برگزار شد.

ادامه »

پایان نامه های دفاع شده

بررسی تأثیر کتاب جدید فارسی اول راهنمایی بر مهارت خواندن و نوشتن دانش آموزان پایه اول راهنمایی شهرستان گرمی در سالتحصیلی 88- 87 استاد راهنما : دکتر حسین قاسم پور مقدم / استاد مشاور : دکتر بهمن زندی / دانشجو: صالح فتاحی کارشناس ارشد آموزش زبان فارسی پیام نور تهران

ادامه »

فرهنگ بزرگ ضرب المثل های فارسی

دکتر حسن ذوالفقاری، استاد دانشگاه، پژوهشگر و مولف کتاب­های درسی در سال 1345 در دامغان بدنیا آمد.وی در سال 1375 دکتری زبان و ادبیات فارسی خود را از دانشگاه تهران گرفت و اکنون استاد دانشگاه تربیت مدرس است.وی برگزیده رتبه دوم پژوهش­های کاربردی در نوزدهمین جشنواره بین المللی خوارزمی، برگزیده­ی سومین، چهارمین و پنجمین جشنواره­ی کتاب­های رشد ،برگزیده­ی کتاب تقدیری کتاب سال، برگزیده مؤلفان استان سمنان، عضو شورای علمی دایره المعارف بزرگ اسلامی، از مدخل نگاران بنیاد دایرة المعارف اسلامی ،عضو هیأت رییسه انجمن استادان زبان و ادبیات فارسی و انجمن علمی نقد ادبی ایران و عضو هیئت تحریریه پنج فصلنامه تخصصی و نویسنده 120مقاله است.

ادامه »

دکتر علی محمد حق شناس درگذشت

دکتر علی محمد حق شناس از چهره های ماندگار زبان شناسی و استاد دانشگاه تهران، ظهرامروز،جمعه 10 اردیبهشت در بیمارستان آراد تهران به دلیل عارضه قلبی در سن 70 سالگی درگذشت. وی طی روزهای گذشته برای پیگیری معالجاتش در این بیمارستان بستری بود.

ادامه »

کارگاه های آموزشی

1- تدریس در دوره تربیت مدرسی زبان فارسی دوره راهنمایی – تابستان 88 – تهران و مشهد 2- مسئول گروه تالیف کتاب های درسی و راهنمای معلم زبان فارسی دری افغانستان- تابستان 88 3- برگزاری کارگاه آموزشی سواد خواندن درمنطقه 8 تهران آبان 88 4- برگزاری کارگاه آموزشی سواد خواندن درناحیه 4 اهواز- آذر و دی 88 5- برگزاری کارگاه آموزشی سواد خواندن درگتوند خوزستان- آذر 88 6- برگزاری کارگاه آموزشی سواد خواندن درهندیجان خوزستان دی 88 7- برگزاری کارگاه آموزشی تالیف کتاب درسی در وزارت معارف تاجیکستان- دی 88 8- نظارت برتالیف کتاب های درسی زبان و ادبیات فارسی تاجیکی – دی 88 9- برگزاری کارگاه آموزشی سواد خواندن دربندرترکمن و رامیان گرگان – بهمن88 10- مشارکت در تالیف کتاب های درسی ایران: الف ) زبان فارسی اول راهنمایی ب) زبان فارسی دوم راهنمایی پ) زبان فارسی سوم راهنمایی 11- مشارکت در تالیف کتاب های دانشگاهی: الف) ادبیات کودکان و نوجوانان ؛ انتشارات آیندگان ،چاپ چهارم 1388 ب) دستور توصیفی زبان فارسی، نشر شورا، چاپ اول 1388 پ)راهبردهای نوین یاددهی ویادگیری، انتشارات فرتاب، چاپ دوم 1389

ادامه »

دستور توصیفی زبان فارسی

زبان پدیده ای است زنده ،زایا و نظامدار که درجامعه ی انسانی برای پیوندبا دیگران و رساندن مقصودو پیام،کاربرد دارد. چون زبان را طور طبیعی فرا می گیریم، استفاده ازآن بسیار آسان است و به طور خودبه خودی همراه با رشد جسمانی ،توانایی زبانی ما نیز در جامعه ی زبانی پرورش می یابد. امّا شناخت زبان ،کاری دشوار است .دلیل دشواری شناخت زبان، پیچیدگی و گستردگی آن است .زبان به سبب این که باید گستره ی ذهنِ انسان را همراه با تمام رازها و رمزهای آن به نمایش بگذارد بسیار پیچیده است .

ادامه »

روش های نوین یاددهی- یادگیری و کاربرد آنها در آموزش

بدون شک همه ی پیشرفت های شگفت انگیز دنیای کنونی زاده ی یادگیری انسان است. محیط و آنچه در آن است، پیوسته در معرض تغییر قرار دارد و انسان نیز برای هماهنگ شدن با آن تغییرات و یا برای مقابله و مبارزه با آنها، برای درک چگونگی تغییرات و ارائه راه حلهای مناسب، برای سازگاری و برای ادامة زیست، پیوسته در کوشش و تلاش برای یادگیری و افزودن بر دانشها و تجارب خویش است. واقعیت آن است که انسان با یادگیری و از طریق آن می زید و توانایی ادامة زیست پیدا می کند. انسان از طریق یادگیری رشد فکری پیدا می کند، فضیلت می یابد و در کلّ به رشد تفکر بشر کمک می کند. همة پیشرفتهای بشری نتیجة یادگیری انسان است .

ادامه »

مقتل منظوم فدایی مازندران

سرخط برجسته ترین پویه های آموزشی – علمی فریدون اکبری 1- برگزاری دوره ی اموزشی تربیت دبیرربان فارسی دوره ی راهنمایی به مدت 40 ساعت درتهران- تیر ماه 1388 2- تدریس در دوره ی 40 ساعتی آموزش مدرسان زبان و ادب فارسی تابستان 88 در شهرمقدس مشهد 3- تالیف کتاب فارسی دوم راهنمایی تحصیلی 4- تالیف فارسی سوم راهنمایی برای اجرای آزمایشی 5 – تالیف کتاب روش تدریس فارسی دوم راهنمایی 6- تالیف کتاب دستور توصیف زبان فارسی

ادامه »

اهم فعالیت های دکتر محمدرضا سنگری

نشستها:

ادامه »

نخستین شماره خبرنامه الکترونیکی برنامه درسی و زبان فارسی

سخن سردبیر همان طور که می دانید گروه مطالعاتی برنامه درسی و زبان فارسی باتوجه به ضرورت آموزش زبان فارسی به عنوان دومین عامل وحدت ملی وکلید فهم علوم وفنون مختلف تاسیس شده است.نتایج بسیاری ازمطالعات ازجمله آزمون جهانی پرلز حاکی از آن است که توانمندی های ارتباطی وتفهیم وتفاهم دانش آموزان این مرز وبوم را می توان با برنامه ریزی های مناسب تقویت نمود.از سوی دیگر ناهمخوانی یافته های علوم تربیتی بابرنامه های درسی به دلیل عدم به کارگیری صحیح زبان آموزی،معضلات زیادی را برای برنامه ریزان به وجود آورده است. همچنین نیاز به توسعه وترویج اندیشه های دینی،ملی وفرهنگی درجوامع وملل دیگر از طریق زبان فارسی ما را برآن می دارد تا ازطریق بسترهای مختلف ازجمله ایجاد این گروه مطالعاتی در انجمن مطالعات برنامه درسی ایران به هدایت هدفمند این برنامه درسی بپردازیم.

ادامه »

معرفی گروه مطالعاتی برنامه درسی و تربیت بدنی

تربیت بدنی به عنوان یکی از شاخه­های اصلی تعلیم و تربیت نقش مؤثری در تحقق اهداف آن ایفا می­نماید. بسیاری از اهداف اجتماعی و فرهنگی تعلیم و تربیت از طریق تربیت بدنی و ورزش به منصه ظهور می­رسد. در سال­های اخیر مطالعات طرح جامع تربیت بدنی و ورزش کشور، ورزش را در چهار حوزه پرورشی، همگانی، قهرمانی و حرفه­ای تعیین نموده­اند، که مبنا قرار گرفتن ورزش پرورشی درآن فرصت­های بسیاری برای فعال شدن تربیت بدنی در آموزش و پرورش مهیا ساخته است. در بخش ورزش پرورشی نداشتن برنامه درسی یک مشکل اساسی این حوزه در آموزش و پرورش است.

ادامه »

آشنایی با تربیت بدنی در ایران معاصر

تربیت­بدنی و آموزش ورزش در ایران تا اواخر قرن سیزدهم فقط در مدارس نظام و بین دستجات نظامی توسط بعضی از افسران خارجی دیده می‌شد. اولیای دانش‌آموزان تا آن موقع نسبت به بازی و ورزش مخالفت می‌کردند و آن را سبکی و جلفی می‌دانستند و گاهی هم اطفال را که مبادرت به بازی می‌نمودند، تنبیه بدنی می‌کردند.

ادامه »

کتاب طراحی برنامه درسی تربیت‌بدنی، توسعه شیوه زندگی فعال

عنوان اثر ( زبان اصلی):Designing the physical education 2009 curriculum عنوان اثر: طراحی برنامه درسی تربیت‌بدنی، توسعه شیوه زندگی فعال نویسنده: Judith E. Rink 2009، دانشگاه کارولینای جنوبی ناشر:MC Graw Hill Higher Education

ادامه »

بررسی جایگاه تربیت بدنی در برنامه درسی ملی ایران

یکی از حوزه های یادگیری پیش بینی شده در برنامه درسی ملی جمهوری اسلامی ایران، حوزه یادگیری سلامت و تربیت بدنی است. در این برنامه، سلامت و تربیت بدنی به عنوان عاملی اساسی و موثر در توسعه‌‌ی فرد‌ی، اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، اقتصاد‌ی, و ابزاری ضرور‌ی برا‌ی رشد و پرورش انسان‌هایی سالم و توانمند جهت دست‌یابی به ابعادی از حیات طیبه معرفی شده است.

ادامه »

تاملی بر وضعیت برنامه درسی تربیت بدنی درنظام آموزشی ایران

بیش از هشتاد سال از گنجاندن درس تربیت بدنی در برنامه های درسی ایران می گذرد. این درس در کلیه مقاطع تحصیلی به صورت دو ساعت در هفته تدریس شده است. علی رغم قدمت آن در برخی از مقاطع تحصیلی با مشکلاتی همراه بوده به طوریکه در مقاطع راهنمایی و متوسطه فاقد برنامه درسی مصوب و برنامه درسی دوره ابتدایی در سال 1383 به تصویب رسیده است. همچنین به علت کمبود نیروی انسانی متخصص و ناکافی بودن اماکن و فضاهای ورزشی و فقدان منابع مالی برنامه های درسی تربیت بدنی بخش اعظم اهداف آن تحقق نیافته است.

ادامه »

هدف های گروه انشا و نگارش

بستر سازی مناسب برای برنامه ریزی واقعی برای این درس و خارج نمودن انشا ونگارش از مجموعه برنامه درسی پوچ.

ادامه »

فصلنامه انشا و نگارش بستری برای تحقق اهداف گروه انشا

اعضای گروه انشا و نگارش انجمن مطالعات برنامه درسی با ارائه مقالات و روش های تدریس در زمینه آموزش انشا همکاری مستمری در تولید محتوا و تغییر نگرش سنتی نسبت به درس انشا با داشته اند. از جمله می توان به این موارد اشاره کرد:

ادامه »

میز گرد نقد و تحلیل کتاب فارسی اول راهنمایی

درسی آقای سید مططفی طباطبایی وسید حسین حسینی نژاد و سرکارخانم جمالی درمحل اتاق کنفرانس انجمن برگزار شد

ادامه »

تشکیل دوجلسه گروه انشا در فروردین و اردیبهشت 89

به منظو ربرنامه ریزی برای پی گیری اهداف ونیز ترسیم بنامه سال جاری گروه تا کنون 2نشست اعضای گروه برگزار شده است.

ادامه »

گروه مطالعاتی برنامه درسی و آموزش فلسفه به کودکان

اولین خبر نامه گروه مطالعاتی برنامه درسی فلسفه برای کودکان پیش روی شماست. ضمن تشکر از جناب آقای دکتر مهر محمدی و دکتر علی عسکری که این ایده را طرح و پی گیری نمودند. لازم می دانم از کلیه همکارانی که ما را در این راه یاری نمودند تشکر نمایم

ادامه »

کرسی ترویجی جایگاه فلسفه برای کودکان و نوجوانان در نظام آموزش و پرورش کشور برگزار شد

کرسی ترویجی"جایگاه فلسفه برای کودکان و نوجوانان در نظام آموزش و پرورش کشور" صبح امروز در وزارت آموزش و پرورش برگزار شد. دکتر یحیی قائدی و دکتر سعید ناجی ارائه کنندگان این طرحنامه بودند.

ادامه »

فعالیت های آموزش فلسفه برای کودکان در دانشگاه شهید چمران اهواز

-ارائه سخنرانی در مورد اموزش فلسفه به کودکان برای سرگروه های اموزشی فلسفه و منطق تمامی مناطق آموزش و پرورش استان خوزستان در بهمن 88

ادامه »

گزارشی از فعالیت‌های گروه فلسفه برای کودکان و نوجوانان فبک

برگزاری نشست های تخصصی نشست‌ تخصصی «دیدگاههایی در فلسفه برای کودکان»؛ در تاریخ 30/10/88 در سالن اجتماعات پژوهشگاه علوم انسانی برگزار شد. در این نشست دکتر قاسم پورحسن مدیر گروه فلسفه برای کودکانِ پژوهشگاه پیرامون مبانی نظری فلسفه برای کودکان به سخنرانی پرداخت. دیگر سخنرانان نیز درباره مقاله‌هایی که در فصلنامه فرهنگ (شماره ویژه فلسفه برای کودکان) ارائه داده بودند سخنرانی کردند. موضوع سخنرانی خانم دکتر هدایتی «فلسفه برای کودکان؛ رایحه تفکر» بود. مقاله دکتر قائدی به برنامه درسی آموزش فلسفه برکودکان در دورة راهنمایی و متوسطه اختصاص داشت. سعید ناجی با عنوان آسیب‌شناسی برنامه فبک و رویکرد سنت اسلامی به سخنرانی پرداخت. سخنرانی دکتر بانکی نیز پیرامون مقاله‌ای بود که در مجله فرهنگ به زبان آلمانی با موضوع «فلسفه برای کودکان در آلمان» ارائه داد.

ادامه »

چکیده پژوهش

عنوان پژوهش: بررسی تاثیر اجرای برنامه « فلسفه برای کودکان » بصورت اجتماع پژوهشی بر افزایش عزت نفس و بهبود روابط میان فردی در دانش آموزان پایه ابتدایی شهر تهران)در دوره دکتری مشاوره دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات) مهرنوش هدایتی[1]، یحیی قائدی[2]، عبدالله شفیع آبادی

ادامه »

ترجمه سارا منصفی

آلبرت اینشتین[1] در مقاله ای تحت عنوان آموزش به عنوان رشد دهنده قضاوت و تفکر، عنوان کرده است که "اگر یک فرد جوان،ماهیچه ها و استقامت فیزیکی خود را به کمک ورزش پرورش دهد، او در آینده برای هر کار فیزیکی آماده خواهد بود.این مسئله، مشابه با پرورش دادن ذهن و تمرین ذهنی و مهارت های دستی می باشد (Einstein1950,726),.بنابراین، تعقل و تفکر که در این شیوه توسط آموزش تعریف میشود، به نکته مهمی اشاره دارد:

ادامه »

فعالیت های گروه

چکیده فعالیت های گروه معلمان فلسفه برای کودکان - شرکت در واحدهای آموزش از راه دور دانشگاه مونت کلر در سال های 2008 و 2009 - برگزاری کارگاه های آموزش مربی برای آموزش فلسفه برای کودکان

ادامه »

پایان نامه کارشناسی ارشد

رشته: روان شناسی عمومی واحد علوم و تحقیقات عنوان: تاثیر اجرای برنامه فلسفه برای کودکان بر روی قضاوت اخلاقی کودکان( دختر پایه چهارم ابتدایی منطقه پنج تهران) گردآورنده: سارا منصفی استاد راهنما: دکتر ابولفضل کرمی مشاوران: سعید ناجی، فریبرز باقری تاریخ دفاع: 20 /11/ 1388

ادامه »

پایان نامه در حال انجام

بررسی چالش ها و فرصت های آموزش فلسفه به کودک و ارائه الگویی برای اموزش و پرورش ایران گزارش پایان نامه در حال انجام دانشجو: فاطمه سادات موسوی استاد راهنما: خانم دکتر حسینی

ادامه »

پایان نامه انجام شده

طراحی برنامه درسی آموزش فلسفه به کودکان در پایه اول ابتدایی دانشگاه تربیت معلم دانشجو: نرگس سجادیان جاغرق استاد مشاوره: دکتر یحیی قائدی استاد راهنما: دکترمحمد عطاران

ادامه »

تأثیر قصه گفتن برای تکامل مغز نوزاد

متخصان روان شناسی، قصه گفتن را برای تکامل مغز نوزادان و کودکان لازم می دانند و می‌گویند: با قصه‌گویی، علاوه بر شناساندن صدای والدین، صحبت کردن برای کودک راحت می‌شود و کلمات را صحیح و کامل ادا می‌کند

ادامه »

بررسی فلسفه دوران کودکی و نقش قصه و داستان در پرورش روحیه ی فلسفی در کودکان

عنوان پایان نامه ای است که در دانشگاه تربیت معلم تهران تصویب شده و اکنون در مرحله ی نگارش است. دکتر یحیی قائدی استاد راهنما، دکتر میرعبدالحسین نقیب زاده و دکتر علیرضا محمودنیا اساتید مشاور این پایان نامه هستند. این پایان نامه مربوط به جواد فرزانفر دانشجوی مقطع دکتری فلسفه تعلیم و تربیت است.

ادامه »

Thoughts

Thoughts on Cheating By Kristi L. Mann Each semester, I give my speech about cheating. “There is nothing I hate more than cheating, lying, and stealing,” I tell my students. They affectionately call me the “Cheat Nazi,” although I am sure they mean the new connotation of the word Nazi, meaning fanatic, and not a genocidal maniac. “I would rather be smacked in the face than to catch you cheating in my room,” I tell them. Yet I find an increasing number of students don’t see anything wrong with cheating at some level.

ادامه »

ArtsEducation

Arts Education Building Steam in L.A. Area Schools By Kathleen Kennedy Manzo Midway through a 10-year initiative to restore arts education in Los Angeles-area schools, the program has expanded to 27 districts serving some 450,000 public school students. At a time when regular offerings of art, music, dance, and theater have generally declined around the country, one-third of the 80 districts in Los Angeles County have agreed to provide such programs, and many have hired arts administrators and educators to carry them out.

ادامه »

مؤسسه پژوهشی برنامه‌ریزی درسی و نوآوری‌های آموزشی

معرفی اجمالی موسسه پژوهشی برنامه ریزی درسی و نوآوری های آموزشی مقدمه با تشکیل شورای پژوهشی در برخی معاونت‌های وزارت آموزش و پرورش و گسترش شوراهای پژوهشی در استانها وهمچنین برگزاری همایش های پژوهشی مختلف در اوایل دهه 70 نشانه های حرکت های پژوهشی جدید در آموزش و پرورش ظاهر شد.

ادامه »

پروفسور ویلیام پاینار

پاینار در سال 1969 از دانشگاه دولتی اوهایو در رشته علوم تربیتی- آموزش و پرورش- فارغ‌التحصیل شد. سپس در دبیرستان Pual D.Schreiber به تدریس زبان انگلیسی پرداخت. اما مجدداً برای تحصیل به دانشگاه اوهایو برگشت، و به ترتیب در سال 1970 و 1972 موفق شد درجات فوق لیسانس و دکتری خود را اخذ کند.

ادامه »

هفتمین همایش سالانه انجمن مطالعات برنامه درسی ایران

برنامه‌های درسی دوره راهنمایی و متوسطه: چالشها و چشم‌اندازها انجمن مطالعات برنامه درسی ایران هفتمین همایش سالانه خود را با همکاری دانشگاه تربیت معلم تهران برگزار می‌نماید.

ادامه »

در آمدی بر انتشار فصلنامه مطالعات برنامه درسی در آموزش عالی

دکتر کورش فتحی واجارگاه دانشیار دانشگاه شهید بهشتی سردبیر فصلنامه وعضو مؤسس گروه امروزه بواسطه اهمیت و جایگاه نظام آموزش عالی در تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص و نقشی که در فرایند توسعه پایدار ایفا می‌نماید، بسیاری از کشورهای جهان بخش عمده‌ای از بودجه خود را صرف حمایت از آموزش عالی نموده‌اند با اینهمه در کنار افزایش منابع برای دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی این نگرانی نیز در حال فزونی است که کیفیت عملکرد این مؤسسات در چه وضعیتی قرار دارد؟ فشار فزاینده برای بهبود کیفیت سبب شده است تا بسیاری از ممالک، دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی بطور مداوم فرایند بهسازی و تغییر مؤلفه‌های مختلف نظام آموزشی خود بویژه برنامه‌های درسی را در دستور کار خود قرار دهند و برنامه‌ها و اقدامات متعددی را برای تسهیل این جریان در دستور کار قرار دهند از جمله مصوب‌سازی زمان بررسی‌های ادواری برنامه‌های درسی، تبیین فرایند عملیاتی تدوین برنامه‌های درسی و حمایت از بررسی‌ها و پژوهشهای مختلفی که مستلزم توجه به نیازهای واقعی، بازتعریف صلاحیت‌های فارغ‌التحصیلان و بازبینی برنامه‌های درسی براساس آن) حمایت از تعریف و شکل‌دهی دوره‌های بین رشته‌ای و مانند آن است.

ادامه »

انتشارات رایگان SAGE

این مؤسسه طی اطلاعیه ای دسترسی رایگان به منابع علمی برخط خود را از اول آوریل تا15 می 2010 اعلام کرد.

ادامه »

چهارمین همایش سالانه ارزیابی درونی کیفیت در نظام دانشگاهی

موضوع ها و محورهای همایش -1 تازه های ارزیابی درونی در ایران و جهان -2 ارزیابی درونی و ترویج فرهنگ کیفیت در آموزش عالی -3 چالش های اجرای ارزیابی درونی و ارزیابی برونی گروههای آموزشی -4 نقش ارزیابی در بهبود کیفیت و توسعه علمی آموزش عالی کشور -5 نقش ارزیابی درونی گروههای آموزشی در توانمندسازی اعضای هیأت علمی و گروههای آموزشی -6 وضعیت و روال مطلوب توسعه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی -7 نقش ارزیابی نظام یافته در راهبری مطلوب نظام آموزشی -8 چگونگی استفاده از نتایج ارزیابی در بهبود کیفیت دانشگاهی

ادامه »

دومین همایش ملی انجمن آموزش عالی ایران دانشگاه، دانشجو و نیازهای جامعه

انجمن آموزش عالی ایران انجمن آموزش عالی ایران با همکاری دانشگاه اصفهان و دیگر مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و دستگاه های اجرایی «دومین همایش ملی دانشگاه، دانشجو و نیازهای جامعه » را در 29 اردیبهشت 1389 برگزار می­نماید..

ادامه »

کتاب «ارتقای یادگیری_یاددهی، ارزیابی و برنامه ریزی درسی در آموزش عالی» منتشر شد

کتاب« ارتقای یادگیری_یاددهی، ارزیابی و برنامه ریزی درسی در آموزش عالی » تألیف مشترک آر.بامبر، پی. تراولر، ام.ساندرز و پی. نایت، در 224 صفحه از سوی دانشگاه آزاد انگلستان در مارس 2009 منتشر شده است. تراولر استاد آموزش عالی در دانشگاه لانکاستر انگلستان نام شناخته شده ای در نظریات آموزش عالی است. بقیۀ مؤلفین نیز در مؤسسات مهم دانشگاهی انگلیس در حوزۀ مطالعات دانشگاهی وآموزشی، فعالیت ومسؤولیت دارند.

ادامه »

همایش علوم اجتماعی در ایران: دستاوردها و چالش‌ها

انجمن جامعه شناسی ایران با همکاری انجمن انسان‌شناسی ایران، انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات، انجمن جمعیت‌شناسی ایران، انجمن علوم سیاسی ایران، پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش، جهاد دانشگاهی واحد تربیت معلم، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، دفتر ملی یونسکو در ایران، مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه، مرکز مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و انتشارات جامعه‏شناسان در 29 و30 اردیبهشت این همایش را برگزار می کند.

ادامه »

گفت‌وگو با مقصود فراستخواه دربارۀ ارزیابی دستاوردهای علوم اجتماعی در ایران

- آقای دکتر فراستخواه، بحث را با ارزیابی شما از مهم‌ترین دستاوردهای علوم اجتماعی کشور در سال‌های اخیر آغاز می‌کنیم. شما این دستاوردها را چه می‌دانید؟ به نظر من، تأثیر علوم اجتماعی در ایران را می­توان با «مدل علایق ِ سه‌گانه شناختی» هابرماس توضیح داد.

ادامه »

سال دوم، شماره نهم

تاریخ انتشار : چهارشنبه، ۱۰ مرداد ۱۳۸۶

ادامه »