بررسی چالش ها دوره ابتدایی

بررسی چالش‌ها و چشم‌اندازهای برنامه درسی دوره ابتدایی

رویدادها

همایش «برنامه درسی ابتدایی؛ چالش ها و چشم اندازهای ایرانی – جهانی» با هدف ارتقای کیفیت آموزش دوره دبستان به همت انجمن مطالعات برنامه درسی ایران برگزار می‌شود.

دبیر علمی هفدهمین همایش انجمن مطالعات برنامه درسی ایران روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش زمان برگزاری این همایش را روزهای هفتم و هشتم اسفندماه اعلام کرد و افزود: انجمن مطالعات برنامه درسی ایران که یک موسسه علمی مستقل زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است؛ از سال ۱۳۷۸ آغاز به فعالیت و در هر سال اقدام به برگزاری یک همایش به منظور ارتقای کیفیت آموزش و همچنین بررسی سیاست گذاری در   حوزه برنامه های درسی کرده است.

«مرضیه دهقانی» تصریح کرد: سیاست گذاری، محتوای حوزه های یادگیری و انطباق آن با مراحل رشد، موضوعات خاص و حوزه های مغفول، تکالیف یادگیری خارج از مدرسه دانش آموزان، عدالت آموزشی و فرصت های یادگیری، محیط ها، منابع و مواد یادگیری، سنجش و ارزشیابی، آموزش و بهسازی معلم و شرکای درسی نیز از جمله محورهای این همایش به شمار می رود.

وی همچنین یادآور شد: در سال ۹۶ و ۹۵ نیز این همایش به ترتیب در دانشگاه های مازندران و زنجان برگزار شد.

وی تاکید کرد:‌ در هر یک از همایش ها چیستی، چرایی و چگونگی موضوعات همایش بررسی و راهکارهایی برای آن ارائه می شود. به عنوان مثال در همایش انجمن مطالعات برنامه درسی ایران با محوریت تربیت شهروندی چیستی، چرایی و چگونگی دستیابی به شهروندان شایسته مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته دهقانی این همایش‌ها با کمک مراکز آموزش عالی کشور و همچنین استقبال قابل توجه اساتید، پژوهشگران و دانشجویان در هر سال برگزار می شود.

دبیر علمی هفدهمین همایش انجمن مطالعات برنامه درسی ایران به آمار ثبت نام کنندگان نیز اشاره کرد و ادامه داد:‌ تاکنون نزدیک به ۱۵۰ کاربر ثبت نام و بیش از ۵۰ چکیده مقاله دریافت شده است.

وی با بیان این‌که کاربران تا تاریخ ۳۱ مردادماه ۹۸ به منظور ارسال چکیده مقاله خود مهلت دارند؛ گفت: نتایج چکیده ها در تاریخ ۳۱ شهریور ماه مشخص می شود. همچنین مهلت ارسال مقاله های کامل و نتایج نهایی نیز به ترتیب ۳۰ آبان ماه و ۳۰ آذر ۱۳۹۸ است.

دهقانی در پایان با بیان این مهم که مقالات برگزیده در شماری از مجله های تخصصی نیز به چاپ می رسند؛ خاطرنشان کرد:‌ در آئین اختتامیه همایش انجمن مطالعات برنامه درسی ایران ۳ مقاله شفاهی و ۳ پوستر برگزیده معرفی و تجلیل می شوند. همچنین این آثار به منظور استفاده عموم در تارنمای انجمن مطالعات برنامه درسی ایران به نشانی http://icsa.org.ir نیز بارگذاری می شود.

افتتاحیه همایش “برنامه درسی ابتدایی؛ چالش ها و چشم اندازهای ایرانی – جهانی” هفتم اسفندماه و اختتامیه این همایش نیز بعدازظهر هشتم اسفندماه در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران برگزار می شود.

منبع : خبرگزاری ایرنا